Podejrzenie wyłudzenia to zbyt mało dla przyskrzynienia


Lubelski Park Naukowo – Technologiczny, źr. Wikimedia

CBA: PODEJRZENIE WYŁUDZENIA DOTACJI W PARKU NAUKOWO-TECHNOLOGICZNYM ENERGII SP. Z O.O.

25 stycznia 2021|0 Komentarze|PolskaPolskaWydarzenia |Przez Mateusz Pławski

Po kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego w spółce Park Naukowo-Technologiczny Energii w Lublinie Biuro powiadomiło prokuraturę o możliwości popełnienia oszustwa oraz wyłudzenia środków unijnych z dotacji Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – 1,3 mln zł – podało CBA w poniedziałek.

Zarzuty dotyczą również składania nieprawdziwych i nierzetelnych oświadczeń – informuje CBA. W komunikacie podkreślono, że zarzuty dotyczą poprzedniego zarządu spółki, a nowy – powołany jeszcze podczas kontroli Biura, podjął działania naprawcze.

Funkcjonariusze CBA kontrolowali Park Naukowo-Technologiczny Energii w związku z dotacją z PARP, która została uzyskana w listopadzie 2018 r. ze środków programu operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 w ramach projektu „Platformy startowe dla nowych pomysłów – Platforma Idealist”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Z ustaleń CBA wynika, że projekt przewidywał powstanie specjalistycznej platformy, której celem było wspieranie rozwoju młodych innowacyjnych przedsiębiorstw typu start-up, z terenu makroregionu Polski Wschodniej.

Projekt przewidywał, że co najmniej 150 podmiotów na 300 wspartych z dotacji powinno być gotowe do wejścia na rynek z innowacyjnym produktem lub usługą. Dofinansowanie miało wynieść ponad 19,2 mln zł. Jego całkowita wartość – blisko 20,2 mln zł.

Ustalenia funkcjonariuszy CBA wskazują, że przedstawiciele spółki podali nieprawdziwe informacje na temat posiadanych finansów 2 mln zł na koszty niekwalifikowane projektu. Spółka wykazała we wniosku umowę pożyczki, która nigdy jednak nie została wypłacona.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Zobacz także: Straty Skarbu Państwa na sumę ponad 44- mln złotych. ABW i CBA zatrzymały podejrzanych

Kontrolujący zakwestionowali również miejsce prowadzenia projektu, które zostało zadeklarowane – był to pustostan w znacznej części bez zamontowanych okien, mediów oraz jakiejkolwiek infrastruktury. Nie był i nie jest on wykorzystywany na potrzeby projektu.

Wybór projektów do dofinansowania opierał się na oświadczeniach wnioskodawców, które były składane pod odpowiedzialnością karną. Nieprawdziwe informacje zawarte we wniosku doprowadziły do wypłaty firmie pierwszej transzy 1,3 mln zł dofinansowania.

Zobacz także: Wpadka ABW. Ujawniono adresy tajnych placówek

cba.gov.pl / Kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.