Obywatele obcego państwa wywieźli z Polski historyczne obiekty sakralnego kultu


Źr. Wikimedia

ŻYDZI POTAJEMNIE WYWIEŹLI Z POLSKI PRZEDMIOTY WYKOPANE NA TERENIE D. WARSZAWSKIEGO GETTA

25 stycznia 2021|0 Komentarze|Bliski WschódkulturapolitykaPolskaWydarzenia |Przez Krzysztof Janiga

Na terenie dawnego warszawskiego getta odkryto bunkier ze stuletnimi filakteriami – pudełkami zawierającymi cztery ustępy Tory – ukrytymi przed Niemcami podczas II wojny światowej. Według gazety Israel Hayom, jedna z żydowskich organizacji w tajemnicy przed polskimi władzami wywiozła te przedmioty do Izraela.

Jak podała w poniedziałek największa izraelska gazeta Israel Hayom, podczas rozbiórki budynku mieszkalnego znajdującego się na terenie dawnego warszawskiego getta robotnicy odkryli wejście do bunkra wykopanego w ramach przygotowań do powstania w getcie w 1943 roku. Jeden z polskich robotników budowlanych odkrył 10 filakterii ukrytych za książkami i innymi przedmiotami.

O znalezisku, które Israel Hayom nazwał „sensacyjnym”, dowiedziała się izraelska organizacja Shem Olam Faith & the Holocaust Institute for Education Documentation and Research. Jej emisariusze potajemnie skontaktowali się z robotnikami, którzy odnaleźli filakterie.

„Po długich negocjacjach i zobowiązaniu do zachowania transakcji w tajemnicy przed władzami polskimi, filakterie zostały przekazane emisariuszom. Niedawno przybyły do Izraela, gdzie zostały przeniesione do instytutu dla dezynfekcji i konserwacji” – pisze Israel Hayom.

Według dyrektora Shem Olama, rabina Abrahama Kriegera, odkrycie 10 filakterii skoncentrowanych w jednym miejscu świadczy, że w getcie pod bokiem Niemców starano się podtrzymywać żydowskie zwyczaje. „Pomimo okropności i okrutnej rzeczywistości, w której żyli, nadal przestrzegali zwyczajów i tradycji w których dorastali” – mówił rabin.

Doniesienia izraelskiej gazety skomentował na Twitterze publicysta historyczny Piotr Zychowicz przypominając, że wywiezione przedmioty należały do obywateli RP, a nie Izraela.

ZNOWU TO SAMO. IZRAELCZYCY W TAJEMNICY PRZED POLSKIMI WŁADZAMI WYWIEŹLI Z POLSKI PRZEDMIOTY ZNALEZIONE NA TERENIE WARSZAWSKIEGO GETTA.
PRZYPOMINAM, ŻE ICH WŁAŚCICIELE BYLI OBYWATELAMI RP, A NIE IZRAELA, KTÓRY JESZCZE WTEDY NIE ISTNIAŁ. HTTPS://T.CO/OXZV8FP7LC

—PIOTR ZYCHOWICZ (@PIOTRZYCHOWICZ) JANUARY 25, 2021

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparciaWSPIERAM KRESY.PL

Przypomnijmy, że w czerwcu 2019 roku organizacja Shem Olam Faith & the Holocaust Institute for Education Documentation and Research wezwała obywateli Polski do raportowania jej na temat mienia pożydowskiego znajdującego się w naszym kraju. „Czy posiadacie jakieś przedmioty z czasów Zagłady? Opowiedzcie nam, zabierzemy je z powrotem. Do Domu” – ogłoszono w audiowizualnym materiale zamieszczonym w sieci. Organizacja uruchomiła specjalną linię telefoniczną, za pomocą której można zawiadamiać o mieniu uważanym za pożydowskie, a znajdującym się w Polsce.

Kresy.pl / israelhayom.com

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.