Egipt otrzyma 500 rosyjskich czołgów


T-90MS źr. Wikimedia Commons

MEDIA: EGIPSKA ARMIA DOSTANIE 500 CZOŁGÓW T-90 MS

1 lipca 2020|0 Komentarze|Afrykabezpieczeństwo i obronaRosjaWydarzenia |Przez Mateusz Pławski

Egipskie media donoszą, że siły zbrojne Egiptu dostaną nawet 500 czołgów T-90MS. Porozumienie podpisane pomiędzy Ministerstwem Obrony Egiptu i rosyjskim Rosoboroneksportem ma dotyczyć licencyjnej produkcji na terenie zakładów, które powstają w Egipcie.

Według egipskich mediów siły zbrojne kraju mają otrzymać nawet 500 rosyjskich czołgów T-90MS. Umowa podpisana pomiędzy Ministerstwem Obrony Egiptu i Rosoboroneksportem ma dotyczyć licencyjnej produkcji na terenie zakładów, które powstają w Egipcie. O sprawie pisały pod koniec czerwca m.in. portale: African Military Blog i Military Leak.

Czytamy, że w budowie zakładów produkcyjnych bierze udział Uralwagonzawod, który jest producentem rosyjskich czołgów T-90MS. Zakłady mają powstać przed końcem 2021 roku. Produkcja egipskich czołgów ma odbywać się przy dużym udziale części i komponentów, które będą importowane z Rosji. Wartość całego przedsięwzięcia nie została podana.

Rosyjskie czołgi mają na celu uzupełnienie maszyn M1A1 Abrams egipskiej produkcji. Amerykańskie czołgi dla egipskiej armii zostały wyprodukowane na licencji w Egipcie. Siły zbrojne kraju dysponują 1100 egzemplarzami.

Produkcja 500 egzemplarzy czołgów T-90MS  ma pozwolić na wycofanie z użycia czołgów M60 i T-62, które są już przestarzałe.

Doniesienia o zainteresowaniu Egiptu rosyjskim czołgiem T-90 pojawiły się po raz pierwszy w 2017 roku.

T-90MS jest najnowszą wersją rosyjskiego czołgu podstawowego T-90. Został po raz pierwszy przedstawiony w 2011 roku.

W odróżnieniu od wcześniejszych generacji rosyjskich czołgów, T-90 MS mają wszystkie cechy, jakie można spotkać w nowoczesnych zachodnich konstrukcjach.

Portal „Altair” zwraca uwagę, że jednym z powodów podpisania umowy może być chęć dywersyfikacji dostaw uzbrojenia. Już teraz Egipt korzysta ze dużych ilości sprzętu wojskowego z USA, Rosji, Włoch czy też Francji.

militaryleak.com / africanmilitaryblog.com / altair.com.pl / kresy.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.