Co robią elity nowego typu?


Co robią elity? Kradną

Obrazek użytkownika civilebellum
Kraj

„Sprawa” SKOK-u Wołomin ciągnie się blisko siedem lat, od czasu do czasu nawet z pewnym zainteresowaniem mediów – ale ponieważ jest zawiła, pełna wątków pobocznych (bo politycznych) i trudna do jasnego przedstawienia, to niewiele w sumie o niej wiemy. W wymiarze finansowym przekracza ona pięciokrotnie (tak jest, to nie pomyłka: w AG „wyparowało” 600 mln zł, a w SKOKW aż 3 mld zł po 2010 r.) i nie zanosi się na żadną Komisję Sejmową… Pewnie z powodu jej dużo ważniejszego wymiaru, bo – nazwijmy to delikatnie – towarzyskiego.

 

Owszem – wykonawcy przekrętu (i to na niespotykaną – poza Rosją – skalę!) siedzą, i siedzi nawet jeden (spośród grubo ponad stu!) „beneficjent” (tj. taki, co ukradł cząstkę z tych miliardów), ale o reszcie złodziei cicho, sza! A zanosiło się, po zmianie władzy w 2015 roku, że będzie inaczej:

prok. Łapczyński: „w dalszym ciągu analizowana jest dokumentacja finansowa dotycząca kilkuset kredytobiorców, dotychczas nie objętych zarzutami, co najprawdopodobniej w najbliższym czasie będzie skutkowało wydaniem kolejnych postanowień o przedstawieniu zarzutów”. (cytat z marca 2017) – ale się… nie zaniosło.

 

Dlaczego można się poniekąd dowiedzieć z załączonego w zestawieniu zgromadzonych pod tekstem, materiału audio – w skrócie z powodu szerokiego wachlarza „beneficjentów”, jak to mówią „od lewa do prawa” i to jest najprawdopodobniej powodem, żeby ich znana (także dziennikarzom!) lista nie ujrzała do dziś światła dziennego: po co wyborców denerwować?

 

Opinia publiczna może się natomiast dowiedzieć (za pośrednictwem niemałego wysiłku Waszego analityka) na czym polegał ten gigantyczny przekręt i do czego służy wieloletnie przeciąganie śledztwa.

 

Ta zbrodnia finansowa została pomyślana bardzo „humanitarnie”: złodzieje pracowali metodą na Robin Hooda, tj. zabierali bogatym (bankom – co prawda banki sobie powolutku zedrą z nas wszystkich te straty) a dawali… no niestety, nie biedakom, a sobie, ale kasa państwowa nie została poszkodowana! Co więcej: nie zostali nawet poszkodowani ci pechowcy, którzy w SKOKW ulokowali swe oszczędności – zostały im (lub niebawem zostaną) zwrócone, wprawdzie bez żadnych odsetek (a prawie ośmiuset frajerów miało tam wkłady ponad półmilionowe: chcielibyście mieć te odsetki)! O co więc tyle szumu?

 

Ano o to, że kilkuset „poważnych ludzi” wzięło tam poważne kredyty (domyślacie się chyba, co to „poważny kredyt” – to nie kilka melonów, o nie!) z zamiarem… niespłacenia i ten zamiar się im powiódł!

 

A weźmy ostatnią aferę: ten Cygan (pardon: ten Rom) Arkadius Ł. pseud.Hoss, co to metodą „na wnuczka” okradł ludzi na parę milionów (pokrzywdzeni to głownie obywatele Niemiec, Szwajcarii, Luksemburga i kilka osób z Polski): już mu grożą w mediach, że piętnastaka dostanie – taki szopenfeldziarz, drobnica taka, a media huczą… a w naszej sprawie?

 

Tu jednak chodzi o „elytę”: polityków, przedsiębiorców, prawniczych luminarzy (a nawet aktorskich i oczywiście też dziennikarskich). I to na ich korzyść działa czas – czas na zacieranie śladów przy pomocy urzędników państwowych.

 

Tak piszę ten tekst i nachodzi mnie uporczywa myśl, że może nie jest potrzebne nikomu wiedzieć co się stało (jak w Smoleńsku)? Że ci pomazańcy są poza zasięgiem, bo taki już jest ten świat?

Z pewnością na to liczą. No zobaczymy, bo wczoraj:

„CBA swoje działania prowadzi w oparciu o przepisy prawa i decyzje prokuratury. Nie ma i nie będzie żadnego parasola ochronnego nad osobami, które dopuszczają się działań sprzecznych z prawem” – zapewnił Żaryn. „Sugerowanie, że jest inaczej, jest niedopuszczalną insynuacją” (za PAP)

 

 

 

Materiały filmowe:

https://www.youtube.com/watch?v=nkHGYVYk4ns(link is external) 24 czerwa 2015

https://www.youtube.com/watch?v=0n0tVTQSWsk(link is external) 23 sierpnia 2017

http://niezalezna.pl/94832-byly-posel-wyladowal-za-kratkami-za-przekrety-z-kredytami-na-miliony-w-skok-wolomin(link is external) 3 marca 2017

Publikacje:

http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/544089,wladyslaw-serafin-wyludzenie-kredyt-zarzuty-skok-wolomin-areszt-prokuratura.html(link is external) 3 marca 2017

http://niezalezna.pl/94832-byly-posel-wyladowal-za-kratkami-za-przekrety-z-kredytami-na-miliony-w-skok-wolomin(link is external) 4 marca 2017

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/byly-posel-psl-trafil-do-aresztu-wyludzil-ze-skok-wolomin-kredyty/w69wj28(link is external) 4 marca 2017

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera-skok-wolomin-akt-oskarzenia-wladyslaw,50,0,2398258.html#(link is external) 13 luty 2018

http://telewizjarepublika.pl/100-zarzutow-dla-bylego-posla-pzpru-i-pslu,60630.html(link is external) 14 luty 2018

Materiał audio:

http://swsfsm.pl/dlaczego-syndyk-skok-wolomin-lechoslaw-kochanski-jest-nietykalny/(link is external)

https://www.youtube.com/watch?v=Zvp2IPFwBRM(link is external) 4 lipca 2018

Ocena wpisu:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.