Repolonizacja nie podoba się wysysającym polski kapitał


statystyki

„Economist”: „Repolonizacja” banków to ukradkowa nacjonalizacja instytucji finansowych

9 sierpnia 2018, 21:55 | Aktualizacja: 09.08.2018, 21:56
źródło:PAP

To, co polski rząd nazywa „repolonizacją” banków w Polsce, to ukradkowa nacjonalizacja instytucji finansowych, które przejmują państwowe firmy; zdaniem ekonomistów niesie to ze sobą poważne ryzyko makroekonomiczne – pisze w czwartek tygodnik „Economist”.

Brytyjski tygodnik zwraca uwagę, że plan „repolonizacji” bankówwpisuje się w szersze aspiracje polskiego rządu, który chciałby zastosować taką strategię „do wszystkiego, od budowy statków po lekarstwa”, a nawet gazet kontrolowanych przez zagraniczne podmioty, jak szwajcarsko-niemiecka grupa Ringier Axel Springer.

„Ale podczas gdy PiS zachwala zalety ekonomicznego patriotyzmu, ekonomiści są bardziej ostrożni” – relacjonuje „Economist”.

„PiS-owski model repolonizacji niesie ryzyko(…). Zwiększa kontrolę państwa nad udzielaniem kredytów, co może zostać wykorzystane do finansowania ryzykownych projektów, czego słusznie unikają banki prywatne” – wyjaśnia tygodnik.

Premier Mateusz Morawiecki porównuje repolonizację „do odzyskiwania rodzinnych sreber”.

„Obserwatorzy dostrzegają w tym ironię. Jeszcze w 2015 r. Morawiecki był prezesem Banku Zachodniego WBK, który jest kontrolowany przez Santander, hiszpańską grupę bankową” – przypomina „Economist”.

Tymczasem konsolidacja polskiego sektora finansowego „w mniej liczne, kontrolowane przez państwo banki może ograniczyć konkurencję, zwiększyć koszty kredytów, a zatem i ceny dla konsumentów” – ostrzega tygodnik.

„Na razie rząd okrzyknął repolonizację sukcesem, a Morawiecki nazwał ją +silnym buforem zabezpieczającym+ przed turbulencjami na międzynarodowych rynkach finansowych. A skoro kolejne zagraniczne banki rozważają sprzedaż swych spółek zależnych w Polsce, może dojść do następnych przejęć” – prognozuje „Economist”.

Polska gospodarka jest w dobrej kondycji, bezrobocie niskie, a wzrost solidny, ale rząd, który ma instynkty etatystyczne, polegające na interwencjonizmie i wysokich wydatkach socjalnych, nadal uprawia „patriotyczne mieszanie się” do tej gospodarki – konkluduje „Economist”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: