KK ingeruje w politykę, palestra ma aspiracje stanowienia prawa a suweren niech sobie idzie na zieloną trawkę


EPISKOPAT
+4

OPRAC. MAGDALENA NAŁĘCZ

wczoraj (19:11)

Episkopat zabrał głos ws. zmian w ordynacji do PE. „Dominujące partie nie mogą traktować swojej pozycji jako przywileju”

Prezydent Andrzej Duda rozważa zawetowanie ustawy o zmianie ordynacji do europarlamentu. Być może w podjęciu decyzji pomoże mu najnowsze oświadczenie Episkopatu. Rzecznik KEP przypomniał w nim, jak powinny wyglądać sprawiedliwe regulacje wyborcze.

„Prawo wyborcze ma charakter nie tylko techniczny, ale również etyczny; musi być sprawiedliwe i gwarantować możliwość dobrego wyboru reprezentacji opinii publicznej. W żadnym przypadku nie może utrudniać korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego” – czytamy w oświadczeniu ks. dr. Pawła Rytela-Andrianika.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że prawo „winno służyć społeczeństwu, działaniom na rzecz dobra wspólnego, a nie tylko największym partiom politycznym”. „W szczególności dominujące partie nie mogą traktować swojej pozycji jako przywileju chronionego przed obywatelami” – zaznaczył.

I dodał, że „wszystkie te względy powinny być brane pod uwagę przy podejmowaniu zmian w prawie wyborczym, również przy ostatecznych decyzjach dotyczących zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego, które dziś społeczeństwo dyskutuje”.

Duda ma wątpliwości. Może być weto

„Na koniec należy przypomnieć, że Kościół katolicki w Polsce zawsze starał się bronić prawa Polaków do wolnych wyborów i uczciwego wyłaniania przedstawicielstwa narodowego” – zauważył ks. Rytel-Andrianik.

Wątpliwości dotyczące zmian w ordynacji do Parlamentu Europejskiego ma Andrzej Duda. – Mówię szczerze: mam ogromne wątpliwości, czy to powinna być część polskiego systemu prawnego. Nie widzę potrzeby tak fundamentalnego ograniczania dostępu do parlamentu europejskiego – stwierdził prezydent w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. – Mocno skłaniam się w kierunku zablokowania tej propozycji – dodał.

Wirtualna Polska już w poniedziałek informowała o ewentualnym wecie prezydenta. – Prezes Kaczyński już ogłosił, że Andrzej będzie naszym kandydatem w wyborach w 2020 r. Przecież się z tego nie wycofa, nawet, jeśli będzie weto – powiedział jeden z polityków PiS w rozmowie z WP.

 

Źródło: episkopat.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.