Opracował Konstytucję, która nie zadbała o godność Polaków


ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI
+1

OPRAC. ANNA KOZIŃSKA

51 min. temu

W 1997 r. podpisał Konstytucję. Teraz Aleksander Kwaśniewski się o nią martwi

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreśla, że jest dumny z Konstytucji z 1997 roku, pod którą sam się wtedy podpisał. Teraz jego zdaniem „żarłoczny” PiS chce zniszczyć ustawę zasadniczą. I niestety nie obroni się jej przed „prawniczymi barbarzyńcami”.
16 lipca 1997 r. Aleksander Kwaśniewski podpisał tekst Konstytucji

Aleksander Kwaśniewski nie ma żadnych zarzutów do obowiązującej obecnie ustawy zasadniczej. Co więcej, jak zaznacza, jest z niej dumny. Jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszyscy tak myślą i odpiera zarzuty.

– Większość Polaków w referendum opowiedziała się za przyjęciem nowej ustawy zasadniczej, co uważam za swój osobisty sukces – stwierdził Kwaśniewski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, wracając do czasów kiedy był prezydentem.

Jak podkreślił, tylko według Prawa i Sprawiedliwości Konstytucja z 1997 roku jest postkomunistyczna. – PiS chce ją zniszczyć i nie przestrzega jej zapisów – ocenił. Zwrócił uwagę, że ustawa zasadnicza była przygotowywana przez wszystkie działające wówczas ugrupowania. Dziś, jak mówi Kwaśniewski, w Polsce nie ma debaty, a nawet „jest postawiona na głowie”.

Zobacz także: „Pyrrus z Nowogrodzkiej Odnieśliśmy taki sukces, że zaprowadził nas prosto do klęski””

– Ustawa zasadnicza traktowana jest przez rządzących instrumentalnie – dodał były prezydent. Według Kwaśniewskiego przegląd Konstytucji powinien nastąpić za cztery lata, czyli po 25 latach jej funkcjonowania. Opowiada się też za tym, by działała stała komisja konstytucyjna złożona z ekspertów.

Zniszczenie nieuniknione?

Teraz Kwaśniewski przestrzega przed destrukcyjnym działaniem Prawa i Sprawiedliwości. A dlaczego w ustawie zasadniczej z 1997 r., pod którą sam się podpisał, nie zawarto zabezpieczeń przed jej naruszaniem?

– Nie sposób wszystkiego przewidzieć i zapisać w ustawie – odpowiedział były prezydent. Jak podkreślił, „Konstytucji nie obroni się przed rewolucją, przed prawniczymi barbarzyńcami”. – W ustawie zasadniczej jest odpowiedzialność konstytucyjna, Trybunał Konstytucyjny, a nowa władza robiła wszystko, żeby te przepisy obejść lub nagiąć – tłumaczył Kwaśniewski.

Zobacz też: Czy prezydent łamie konstytucję? Sondaż

Według niego alternatywą dla obecnej ustawy zasadniczej jest „konstytucja, która będzie ograniczała nasze prawa i wolności, podporządkowana jednemu, żarłocznemu obozowi politycznemu”. – To jest wielkie zagrożenie dla demokracji – podsumował były prezydent.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.