Polska twardo stawia się chimerycznej unii


PIĄTEK, CZERWIEC 22, 2018

Bezczelna ingerencja Unii w życie rodzinne. Polska się nie zgadza

Unijni biurokraci zażądali, żeby nie tylko matki, ale i ojcowie musieli wykorzystywać urlop rodzicielski. Bonzowie z Brukseli chcieli zmusić ojców do brania przynajmniej 4-miesięcznego urlopu.

Unijny projekt przewidywał, że jeśli tego nie zrobią, urlop przepadnie, nie będzie też mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.

Jednakże bułgarska prezydencja zmniejszyła w swojej propozycji dla państw członkowskich wymiar urlopu, który miałby wykorzystywać ojciec do dwóch miesięcy. To było jednak i tak za dużo dla członkowskich państw, które dodatkowo zmniejszyły tę propozycję do 1,5 miesiąca.

Czytaj też: Włoski rząd nie odpuszcza. Salvini zapowiada konfiskatę statków przewożących imigrantów

Tego porozumienia nie poparła Polska, która nie zgadza się na dzielenie się częścią takiego urlopu między matką i ojcem.

Głównym powodem oporu naszego kraju jest przekonanie, że to jest sprawa, która wyłącznie powinna należeć do decyzji rodziców.

„My mamy dobre rozwiązania, jeśli chodzi o politykę prorodzinną. Warto przypomnieć, że mamy i urlop macierzyński i urlop rodzicielski – łącznie to jest rok czasu, płatne na poziomie 80 proc. zasiłku chorobowego. To są bardzo dobre rozwiązania, które wyprzedzają te proponowane przez UE” – mówił w Luksemburgu wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

„Mamy urlop ojcowski, w ramach urlopu rodzicielskiego mamy możliwość wykorzystania jego części przez ojców, co w tej dyrektywie ma się w tej chwili znaleźć. Nasz sprzeciw dotyczył nieprzenoszalności urlopu. Myśmy optowali, żeby to był jeden miesiąc” – dodał wiceminister.

Jego zdaniem „robienie czegoś na siłę” nie przyniesie dobrych rezultatów, bo to rodzice powinni decydować, które z nich zajmie się dzieckiem.

Polski parlament ocenił w zeszłym roku, że dyrektywa (w kształcie, jaki zaproponowała KE), narzucając wykorzystanie przynajmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców, ingeruje w życie rodzinne i odbiera rodzicom prawo decydowania o sposobie sprawowania przez nich opieki nad dzieckiem i planowania życia zawodowego.

Czytaj też: Kretynizm! Urząd Skarbowy każe tłumaczyć się przedsiębiorcy ze… spadku przychodów. Internauci komentują

Źródło: Business Insider

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: