Wytyki Trudeau wobec Trumpa


PREMIER KANADY: BĘDZIEMY OBSERWOWAĆ SYTUACJĘ NA GRANICY USA

Rozdzielanie rodzin migrantów przez amerykańskie służby graniczne jest „nie do zaakceptowania” – ocenił premier Kanady Justin Trudeau. Z nadzieją przyjął deklarację prezydenta USA Donalda Trumpa, że praktyka ta zostanie zaniechana. Jak dodał Trudeau, Kanada będzie śledzić tę sytuację.

Prezydent Donald Trump wydał wcześniej w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

„To jest nie do zaakceptowania, ale prezydent (Trump – PAP) wydał dziś pewne oświadczenie, określił kierunek, i mamy nadzieję, że Amerykanie będą chronić te osoby” – powiedział Trudeau w środę podczas konferencji prasowej.

Zadeklarował, że Kanada będzie nadal współpracować z USA, a także „bacznie obserwować, jak się zachowuje w tej sytuacji z dziećmi”.

„Wydaje się, że Amerykanie chcą zmienić podejście, mamy nadzieję, że poprawią ten system (…). Z naszego punktu widzenia ta sytuacja nie może trwać” – dodał.

Kanada zerwie umowę z USA?

Z powodu oburzenia traktowaniem dzieci na granicy amerykańsko-meksykańskiej rząd Trudeau znalazł się ostatnio pod presją, by zawiesić lub zerwać umowę z USA o bezpiecznym kraju trzecim, wedle której uchodżca powinien złożyć wniosek o azyl w pierwszym z tych dwóch krajów, do którego dotrze.

Zapytany o status tej umowy, Trudeau powiedział, że jej nowelizacja jest przedmiotem nieformalnych rozmów z urzędnikami amerykańskimi już od jakiegoś czasu.

Jak powiedział, ważniejszą dla Kanady kwestią jest zwalczenie panującego wśród migrantów przekonania, że nieregularne przekroczenie granicy kanadyjskiej „to jakiś skrót do naszego systemu imigracyjnego – tak nie jest” – podkreślił.

„Każdy, kto przekracza kanadyjską granicę, czy to w regularny czy w nieregularny sposób, musi przejść przez cały proces weryfikacyjny, sprawdzający czy przysługuje mu ochrona – powiedział kanadyjski premier – Jeśli nie, zostanie odesłany do swojego kraju”.
Z Toronto Alicja Minda 

PAP

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: