Kokietowanie państwa oczerniającego Polskę


Polska minister: “Izrael nie znajdzie lepszego sojusznika w Europie niż Polska”

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii podczas swojej wizyty w Izraelu miała usłyszeć gorzkie słowa nt. ustawy o IPN, podobnie jak wcześniej Jarosław Gowin. Ona sama nie porusza oficjalnie tego wątku, zapewniając izraelskich polityków, że Polska to najlepszy sojusznik Izraela w Europie.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, wiceprezes partii Porozumienie wicepremiera Jarosława Gowina, udała się z wizytą do Izraela. Jej celem miała być promocja polskich firm na rynku izraelskim, m.in. w ramach Polsko – Izraelskiego Forum Gospodarczego w Tel Awiwie, jednak najwyraźniej rozmowy w znacznym stopniu dotyczyły także ustawy o IPN.

W poniedziałek Polska i inne kraje Grupy Wyszehradzkiej podpisały z Izraelem umowę o współpracy szkoleniowej w zakresie innowacyjności. Według izraelskich mediów nie oznacza to jednak powrotu do normalnych relacji. Zwracano bowiem uwagę na kwestię ustawy o IPN. Według RMF, Emilewicz miała usłyszeć w Tel Awiwie, że „dopóki przepisy się nie zmienią stosunki między Polską i Izraelem nie wrócą do normy”.

Tzachi Hanegbi, minister ds. rozwoju regionalnego Izraela napisał na portalu społecznościowym, że w czasie rozmów z minister Emilewicz podkreślał konieczność pilnej zmiany przepisów, które nakładają kary za wypowiedzi o polskim udziale i polskiej odpowiedzialności za Holocaust.

Co ciekawe, sama Emilewicz oficjalnie tych kwestii nie porusza, zamiast tego zamieszczając wpisy, w których dziękuje m.in. Hanegbiemu i zapewnia, że Polska to najlepszy sojusznik Izraela w Europie.

– Podczas spotkania z izraelskim ministrem gospodarki Eli Cohenem oświadczyłam, że Izrael nie znajdzie w Europie żadnego lepszego sojusznika niż Polska – napisała wiceszefowa Porozumienia, dziękując ministrowi Cohenowi za „owocną dyskusję”.

 

Jadwiga Emilewicz@JEmilewicz

During the meeting with 🇮🇱 minister for economy Eli Cohen I stated that Israel can’t find any better ally in Europe than Poland. Thank you Minister for a fruitful discussion @MPiT_GOV_PL @IsraelinPoland

W komentarzach pod wpisem zwrócono uwagę, że bycie sojusznikiem oznacza udzielanie pomocy i wsparcia w razie konfliktu zbrojnego i pytano, czy w takim razie Polska wybiera się na wojnę z Iranem.

Specyficznie brzmi również wpis Hilika Bara, wiceprzewodniczącego Knesetu i szefa polsko-izraelskiej grupy w parlamencie Izraela, który po spotkaniu z polską minister napisał:

„Wspaniałe spotkanie! Rozmawialiśmy o znaczeniu budowania i wzmacniania naszych więzi na przyszłości, zarazem pamiętając i będąc uczciwym wobec naszej przeszłości”.

 

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze

חיליק בר Hilik Bar

@HilikBar

Great meeting with Polish Minister of Entrepreneurship and Technology Mrs. @JEmilewicz
Great meeting! We spoke about the importance of building and strengthening our ties for the future, whilst remembering and staying honest to our past.

Emilewicz wcześniej bagatelizowała też konsekwencje gospodarcze wycofania się Waszyngtonu z porozumienia JCPOA. Miesiąc temu, odpowiadając na pytanie, czy wyjście USA z porozumienia nuklearnego z Iranem może być szkodliwe dla polskich firm, odpowiedziała, że „nie mamy tam znaczących inwestycji”, więc możemy starać się być „pomostem w dialogu pomiędzy UE a USA”.

KRESY.PL

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.