Niemiecko-francuskie kształtowanie wolnej Europy


Deutsche Welle
NIEMCY
+6
OPRAC. ARKADIUSZ JASTRZĘBSKI
1h temu

Oddzielny budżet strefy euro. Macron po spotkaniu z Merkel: już za 3 lata

Berlin i Paryż są za wspólnym budżetem krajów strefy euro. Oba kraje porozumiały się też co do odsyłania uchodźców do pierwszego kraju UE, w którym zostali zarejestrowani. To rezultaty spotkania Merkel-Macron w okolicach Berlina.
Informację o oddzielnym budżecie strefy euro prezydent Francji przekazał po rozmowie z Angelą Merkel w zamku Meseberg w Brandenburgii

Informację o oddzielnym budżecie strefy euro prezydent Francji przekazał po rozmowie z Angelą Merkel w zamku Meseberg w Brandenburgii (PAP, Fot: EPA/FILIP SINGER)

Kanclerz Angela Merkel mówiła podczas konferencji prasowej o stworzeniu budżetu inwestycyjnego, który będzie służył wyrównywaniu różnic pomiędzy gospodarkami krajów strefy euro.

Według prezydenta Emmanuela Macrona to będzie „prawdziwy budżet z przychodami i wydatkami”, choć na temat jego struktury trzeba będzie jeszcze rozmawiać z zainteresowanymi krajami.

Budżet strefy euro za trzy lata

Wspólny budżet ma powstać w 2021 roku. Do jego utworzenia dążyła przede wszystkim Francja, widząc w tym sposób na wspieranie poszczególnych krajów w sytuacjach kryzysowych. Macron mówił w przeszłości o setkach miliardów euro, zaś Merkel raczej o miliardach na „dolnym poziomie dwucyfrowym”. Kanclerz chce uniknąć tworzenia struktur równoległych do krajowych budżetów. Nowy budżet ma więc powstać w ramach istniejących budżetów poszczególnych krajów.

Zobacz także: Piechociński: PiS ugina się pod ciężarem deklaracji

Angela Merkel mówiła o otwarciu nowego rozdziału, wskazując na oświadczenie podpisane w Mesebergu w Brandenburgii. Będzie ono podstawą dalszych rozmów podczas szczytu UE w dniach 28-29 czerwca. – Potrzebujemy europejskich odpowiedzi – podkreślała szefowa niemieckiego rządu, wskazując na wyzwania międzynarodowe.

Nowe życie wspólnej waluty

Dotychczasowy Europejski Mechanizm Stabilności (ESM), czyli uchwalony w 2011 stały mechanizm pomocy finansowej dla strefy euro, ma zostać przekształcony w europejski fundusz walutowy, by zapewnić walucie euro lepszą ochronę przed kryzysami finansowymi. – Rozpoczynamy drugi etap w życiu naszej wspólnej waluty – komentował Macron.

„Kanclerz z uznaniem wyraziła się o tym, że przyjmujemy sporo uchodźców” – Morawiecki po spotkaniu z Merkel

Oboje przywódcy uzgodnili współpracę w reformowaniu Unii Europejskiej. Zdaniem Merkel Europa musi sobie znaleźć miejsce w świecie i odgrywać ważną rolę w obronie wartości, przekonań, dobrobytu, ochronie środowiska i pokoju.

Kompromis w sprawie uchodźców

Emmanuel Macron obiecał kanclerz Merkel wsparcie w sporze azylowym, który rozgorzał pomiędzy szefową rządu a jej ministrem spraw wewnętrznych Horstem Seehoferem. Minister Seehofer oczekuje od kanclerz Merkel znalezienia „europejskiego rozwiązania” kwestii migrantów.

Angela Merkel w poważnych tarapatach. Na pomoc wzywa państwa UE

O wspólnym wypracowaniu takiego rozwiązania zapewnił ją Emmanuel Macron. Francja i Niemcy uzgodniły, że będą odsyłać uchodźców do pierwszego kraju, w którym zostali oni zarejestrowani po przybyciu na terytorium UE.

(dpa/sier)

Angela Merkel zapowiada niemiecko-francuskie odpowiedzi na europejskie wyzwania
Niemcy. Spór ws. polityki azylowej odroczony

WP Wiadomości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.