Dlaczego Polska ciągle pakuje się w przegrane sprawy?


Niemcy i Rosja ponad unijną solidarnością. Ruszyła budowa gazociągu Nord Stream 2

/ en.kremlin.ru

Spółka Nord Stream 2 rozpoczęła we wtorek w Niemczech prace nad budową drugiej nitki gazociągu z Rosji po dnie Bałtyku – poinformował rzecznik firmy. „Gazociąg Nord Stream 2 nie powinien powstać. To złe rozwiązanie dla Unii Europejskiej i Ukrainy” – przekonuje sekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański w artykule dla portalu Politico.

We wtorek rano w pobliżu punktu wejścia gazociągu na ląd w Lubminie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim zaczęto pogłębianie rowu w dnie morskim dla ułożenia rury. Na prace te zezwolił urząd górniczy w Stralsundzie.

Zdaniem Konrada Szymańskiego, sekretarza stanu ds. europejskich w polskim MSZ, uruchomienie Nord Streamu 2 pozwoli Gazpromowi na dostarczanie przez ten gazociąg surowca do zachodnioeuropejskich klientów z pominięciem ukraińskiego systemu przesyłowego. Szymański podkreślił, że wspieranie ukraińskiej niepodległości ma zasadnicze znaczenie dla stabilności kontynentu, a utrzymanie ukraińskiej trasy tranzytu gazu po 2019 r. jest kluczowe dla realizacji tego celu.

Odcięcie [tranzytu] oznaczałoby potężny cios dla ukraińskiego budżetu. Co ważniejsze, jeśli Rosja mogłaby odciąć dostawy na Ukrainę, nie wstrzymać tranzytu do Europy Zachodniej, sytuacja geopolityczna Kijowa stałaby się znacznie bardziej podatna na zagrożenia

– napisał minister w Politico.

Dla Rosji – zdaniem Szymańskiego – ominięcie Ukrainy jest głównym geopolitycznym uzasadnieniem budowy Nord Stream 2. Jego zdaniem gazociąg będzie miał również skutki polityczne i gospodarcze dla UE.

Minister podkreślił, że polityka energetyczna Unii wymaga funkcjonowania rynku gazu opartego na konkurencji między europejskimi hubami gazowymi. Tymczasem Nord Stream 2 ułatwiłby Gazpromowi korzystanie z dyskryminacyjnych cen i stosowanie praktyk monopolistycznych, co wielokrotnie robił w przeszłości. W najgorszym wypadku Rosja może nawet odciąć dostawy do niektórych krajów.

Jak zaznaczył Szymański, Polska jest przekonana, że Nord Stream 2 nie powinien być realizowany.

Cały tekst w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Udostępnij

 
TAGI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: