Dlaczego listów miłosnych do Niemiec nie piszą?


IZRAEL
+3

KATARZYNA BOGDAŃSKA

1h temu

List otwarty Żydów do Polaków. Mocne słowa o ustawie o IPN

Prezes Światowego Kongresu Żydów wystosował list otwarty do Polaków. „Przygnębiający jest fakt, że do konfliktu doszło w okresie, gdy zniszczona w wyniku wojny kultura żydowska zaczęła się w Polsce odradzać” – czytamy. List został zamieszczony jako ogłoszenie płatne w dwóch dziennikach. Jest apel o pojednanie i powrót na drogę współpracy.

208

464

34

86
Ronald S. Lauder

Ronald S. Lauder (East News)

„Przez ponad tysiąc lat Żydzi byli ważną grupą obywateli Polski i mieli duży wkład w rozwój kraju. (…) Przez pierwsze 500 lat Królestwa Polskiego był to najbardziej tolerancyjny kraj w Europie, o którym mówiono nawet paradisus Iudaeorum (łac. „żydowski raj).” – piszą autorzy listu prezes Ronald S. Lauder i dyrektor Robert Singer ze Światowego Kongresu Żydów.

„Straszliwy kres tego współistnienia nastąpił 1 września 1939 roku, gdy Niemcy napadły na Polskę. Powtórzmy to jeszcze raz: gdy Niemcy napadły na Polskę” – podkreślają.

Autorzy podkreślają, że choć to Adolf Hitler stworzył „aparat, który pozbawił życia sześć milionów Żydów”, a „wielu z nich zginęło w obozach zagłady”, to jednak „w każdym okupowanym przez Niemcy kraju były osoby, które z własnej woli pomagały w obławach na Żydów i ich masowych mordach”.

„Byli polscy chrześcijanie, którzy ratowali Żydów, i byli też Polacy, którzy pomagali Żydów zabijać. Ostatecznie zamordowano ponad trzy miliony polskich Żydów, a społeczność żydowska w Polsce prawie przestała istnieć” – czytamy w liście otwartym, który został opublikowany w środę w „Rzeczpospolitej” i „Gazecie Wyborczej”.

Zaznaczają także, że „tak działo się w każdym okupowanym kraju w Europie, w tym i w Polsce, a sugerowanie, że było inaczej, to nie tylko fałszowanie historii, to po prostu kłamstwo”.

W liście czytamy także, że „uchwalenie przez polski parlament prawa, na mocy którego mówienie i pisanie o tym, że Polski Naród był odpowiedzialny za mordowanie Żydów jest nielegalne i wywołało gąrącą falę oburzenia”. Podreślono także, że tego sporu można było uniknąć.

„Przygnębiający jest też fakt, że do konfliktu doszło w okresie, gdy zniszczona w wyniku wojny kultura żydowska zaczęła się w Polsce odradzać i rozwijać, a partnerskie relacje między Polską a żydowskim państwem Izrael są silne i ciągle się umacniają” – zauważają autorzy.

„Światowy Kongres Żydów uważa, że sytuacja, w której Polska zapewnia żydowskim obywatelom bezpieczeństwo i możliwość rozwoju, jest dobra nie tylko dla Żydów, ale dla wszystkich mieszkańców Polski” – piszą. „Chcielibyśmy, by liderzy po obydwu stronach – polskiej i żydowskiej – usiedli przy stole, doszli do porozumienia i wrócili na drogę współpracy i rozwoju wzajemnych relacji” – kończy swój apel międzynarodowa federacja organizacji i gmin żydowskich ze 115 krajów.

WP.PL

Podziel się

Pełna treść ogłoszenia,zamieszczonego w gazetach

One thought on “Dlaczego listów miłosnych do Niemiec nie piszą?

  1. Stawianie Polaków w jednym rzędzie z krajami, które kolaborowały z Niemcami i oficjalnie wydawały Żydów na pewną śmierć jest zwyłym prostactwem, które reprezentuje Lauder i jego wspólnicy z „przedsiębiorstwa holokaust”
    Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w trosce o losy Żydów wystosował Notę do Narodów Zjednoczonych, datowaną 10 grudnia 1942 r., wskazując w niej światu na barbarzyństwa Niemców w stosunku do Żydów. Wszystko to zostało opisane w The New York Times z 28 listopada i 11 grudnia 1942r. Wymienione dokumenty są do pobrania pod tym linkiem: https://drive.google.com/drive/folders/1x_rxhocr5B-oaLv2wHdgK68Yowb_6lnf?usp=sharing

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.