Czy w zdekomunizowanym państwie powinna funkcjonować niezlustrowana adwokatura?


Adwokatura stanie przed trybunałem

Zbigniew Ziobro chce, aby Trybunał Konstytucyjny skontrolował wewnętrzne prawo stanowione przez Naczelną Radę Adwokacką. Według ekspertów, takie działanie jest niedozwolone – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Prokurator Generalny skierował do TK wniosek o stwierdzenie niezgodności uchwały pozwalające na ustanawianie depozytu adwokackiego.

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Foto: Krzysztof Burski / newspix.pl

Ziobro uważa, że „skoro sąd konstytucyjny może oceniać ustawy, nic nie stoi na przeszkodzie, by orzekał także w sprawie niektórych uchwał”. Według konstytucjonalistów, trybunał nie jest jednak właściwy do kontroli uchwał NRA, a wniosek ministra sprawiedliwości jest „chybiony”.

Wątpliwości budzi również to, czy kontrola wewnętrznych uregulowań samorządów prawniczych przez trybunał, nie pozbawiałaby ich samodzielności. – Bez wątpienia sytuacja, w której prokurator generalny mógłby ograniczać działania adwokatów, byłaby niebezpieczna – mówi dziennikowi dr Mariusz Bidziński z Uniwersytetu SWPS.

Ziobro uważa jednak inaczej. „I podkreśla w swym piśmie, że niedopuszczalne jest, by adwokaci sami sobie przyznawali prawa, których nie mają (…). Jednocześnie nie może, w jego ocenie, być mowy o wywieraniu wpływu przez prokuratora na adwokatów. Przecież ostateczne rozstrzygnięcie będzie należało i tak do TK” – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Pierwsza zagraniczna wizyta premiera

Zmiany w ordynacji wyborczej

pom, DzienikGazetaPrawna, onet.pl

One thought on “Czy w zdekomunizowanym państwie powinna funkcjonować niezlustrowana adwokatura?

  1. 25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro boi się opublikować jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.