Szukanie bata na bogatą w ropę Wenezuelę


Wiceprezydent USA z wizytą w Ameryce Łacińskiej. Czy znajdzie pomysł na rozwiązanie kryzysu wenezuelskiego?

ostatnia aktualizacja:13.08.2017 20:55
Mike Pence, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, wyruszył w kilkudniową podróż po Ameryce Łacińskiej. W niedzielę przybył do stolicy Kolumbii – Bogoty. Jakie znaczenie ma ta latynoamerykańska wyprawa w kontekście nieustającego napięcia na linii USA-Korea Północna? Jak wpłynie na kryzys w Wenezueli? Do tych tematów odniósł się w magazynie „Świat w powiększeniu” Lech Miodek, wieloletni ambasador w krajach Ameryki Łacińskiej.
AUDIO

1 plik

  • 27’06

    13.08.17 Lech Miodek: „Sytuacja w Wenezueli jest dużym problemem dla USA (…)”.
Mike Pence
Mike PenceFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Oprócz Kolumbii Mike Pence uda się również do Chile, Argentyny i Panamy. Lech Miodek zwrócił uwagę, że jednym z głównych tematów, które zostaną poruszone w czasie wizyty wiceprezydenta USA, będzie to, co dzieje się obecnie w Wenezueli.

– Kraj ten jest obecnie wielkim bólem głowy dla Stanów Zjednoczonych. Doszło tam przecież do zamachu stanu na instytucję publiczną, którą jest Zgromadzenie Narodowe. W tym kraju nie ma już demokracji. Dlatego sądzę, że poszukiwanie pomysłu na rozwiązanie chaosu panującego w Wenezueli jest jednym z celów wyprawy wiceprezydenta USA. Sankcje w stosunku do prezydenta Maduro nie wchodzą w grę, bo nie godzą się na nie przedstawiciele innych państw z tego regionu – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Ponadto w audycji rozmowa ze Zbigniewem Lazarem, byłym szefem komunikacji społecznej Ministerstwa Imigracji w Melbourne. ONZ domaga się od Australii zapewnienia bezpieczeństwa uchodźcom po tym, jak kolejny migrant został znaleziony martwy w jednym z obozów na Pacyfiku. Czy Australia znajdzie sposób na poradzenie sobie z uchodźcami, którzy przybijają do australijskich wybrzeży?

„Świat w Powiększeniu” prowadził Adrian Bąk.

Polskie Radio 24/db

______________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 – wszystkie audycje

Data emisji: 13.08.2017