System dowodzenia musi być jasny i prosty:”Jeden dowódca i jedna armia”


Rzecznik rządu: trwa dyskusja o sposobie dowodzenia polska armią

ostatnia aktualizacja:11.08.2017 15:36
Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że pomiędzy prezydentem a premierem toczy się dyskusja mająca na celu wypracowanie systemu dowodzenia polską armią, także o nominacjach generalskich.
Rzecznik rządu Rafał Bochenek
Rzecznik rządu Rafał BochenekFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Jak zaznaczył rzecznik rządu, dyskusja ta powinna odbywać się w spokojnej atmosferze, o co apeluje premier Beata Szydło. Dodał, że w tej sprawie ważne jest porozumienie i konsensus pomiędzy Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej. Jak powiedział rzecznik rządu, ważne jest, aby ostudzić emocje i skupić się na tym, aby wypracować dobry system dowodzenia polską armią, tak aby służył on nie tylko Polsce, ale również polskim obywatelom. Jak zaznaczył Rafał Bochenek, jest to sprawa, na której mocno koncentruje się rząd premier Beaty Szydło.

Rzecznik rządu powiedział też, że jeśli chodzi o sprawę generała Kraszewskiego, to należy ją rozwiązać jak najszybciej. Wobec generała Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN, zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie informacji niejawnych, Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła postępowanie sprawdzające. Generał – jak wiadomo z nieoficjalnych informacji – miał mieć wcześniej zastrzeżenia do kandydatów na generałów, którzy mieli być nominowani przez prezydenta w dniu 15 sierpnia. Uroczystość nominacji została odwołana.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.