Nieszkodliwa chemioterapia z udziałem pyłku złota


21:04 13 SIERPIEŃ 2017
Złoto

Nieszkodliwa chemioterapia istnieje

ŚWIAT

20:29 13.08.2017Krótki link
 0 9330

Brytyjscy naukowcy stworzyli unikalną technologię, która pozwala leczyć raka przy pomocy pyłku złota.

Naukowcy wyjaśnili, że atomy złota czynią chemioterapię w onkologii bezpieczną i przy tym bardziej efektywną. Wcześniej udowodniono, że drogocenny metal przyspiesza wiele reakcji w organizmie, sprzyjając rozpadowi molekuł organicznych, które łączą się w nowe struktury. Teraz biolodzy zamierzają stworzyć szczególny typ chemioterapii na bazie złotych nanocząsteczek.Lekarze już potwierdzili działanie niektórych preparatów przeciwrakowych. A potem porównali wskaźniki z tymi samymi lekarstwami, ale już z wykorzystaniem złotego pyłu. Powtórne pomiary pokazały, że nanocząsteczki zabijały komórki rakowe o wiele bardziej aktywnie niż preparaty chemiczne bez złota. Co najważniejsze, nie dotykały zdrowych komórek organizmu.

„De facto, odkryliśmy nowe właściwości złota, wcześniej ludzie o nich nie wiedzieli, a nasze doświadzenie pokazało, że złoto można śmiało stosować przy chemioterapii, kierując je bezpośrenio w środek guza” – opowiada kierownik badań Asier Unciti-Broceta.

Według niego, w ciagu ostatnich lat naukowcy stworzyli kilka zasadniczo nowych metod leczenia, bazujących na działaniu różnych nanocząsteczek. W razie chorób rakowych są one „transporterami” niebezpiecznych molekuł do guzów.