Ludobójstwo na Polakach jest mową krańcowej nienawiści zbrodniarzy


Polityka historyczna Ukrainy i jej wpływ na relacje polsko-ukraińskie

ostatnia aktualizacja:12.08.2017 20:17
– Zarówno Polska, jak i Ukraina dużą wagę przykładają do historii oraz polityki historycznej – powiedział dr Wasyl Rasewicz, politolog ze Lwowa. Wraz z dr. Jerzym Sokalskim, publicystą z Berdyczowa, byli gośćmi magazynu „Świat w Powiększeniu”. Głównym tematem audycji była rozmowa na temat aktualnej sytuacji politycznej na Ukrainie, polityki historycznej tego kraju, a także jej oddziaływaniu na relacje polsko-ukraińskie.
AUDIO

1 plik

  • 27’36

    12.08.17 dr Wasyl Rasewicz: historia w wielu wymiarach dzieli Polskę i Ukrainę
Styczniowy marsz w Kijowie ku czci przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery zgromadził kilka tysięcy osób.
Styczniowy marsz w Kijowie ku czci przywódcy ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery zgromadził kilka tysięcy osób. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Dr Wasyl Rasewicz podkreślił, że obydwa państwa, ze względu na swoją przeszłość związaną z zależnością od Związku Radzieckiego, gdzie niezwykle ważną rolę odgrywała propaganda, wiele akcentów stawiają na historię i odpowiednie z nią rozliczenie. Jest to nawet ważniejsze od bieżącej współpracy.

– Spojrzenie w przeszłość jest traktowane instrumentalnie przez jedną i drugą stronę. Na Ukrainie jest to chociażby gloryfikacja różnych formacji militarnych z okresu II wojny światowej założonych przez radykalnych nacjonalistów. Dla mnie jest to nie do przyjęcia. Są również inne rzeczy, nie aż tak drażliwe, które dzielą Polaków i Ukraińców. Przy dobrej woli z obydwu stron można to zmienić – wskazał historyk.

W historii polsko-ukraińskich relacji było bardzo wiele trudnych momentów. Zwrócił na to uwagę dr Jerzy Sokalski. Przyznał, że należy o tym mówić, by być wobec siebie uczciwymi. Nie można także zapominać o przyznaniu się do winy i przeproszeniu drugiej strony. – Nie można mówić o wzajemnej historii tylko z jednej perspektywy. Byłoby to mocno krzywdzące. Koniecznie należy uwzględnić punkt widzenia zarówno polski, jak i ukraiński.

Magazyn „Świat w Powiększeniu” prowadził Krzysztof Renik.

Polskie Radio 24/db

__________________________

Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 – wszystkie audycje

Data emisji: 12.08.17