Eksploatacja polskich kobiet w niemieckim systemie opiekuńczym


Deutsche Welle.de

„FAZ” o polskich opiekunkach: Kto zadba o te, które dbają?

Coraz więcej osób z Europy Wsch. opiekuje się niemieckimi seniorami. Dokument pokazujący patologiczne warunki pracy opiekunek, również Polek, już we wtorek na antenie ARTE, o czym pisze niemiecki FAZ.

Symbolbild Pflege Alter Senioren Pflegeheim (picture-alliance/dpa/J. Kalaene)

„My też nie będziemy młodsi. A może jednak? – rozpoczyna zaczepnie felieton Charlotte Kruppa na łamach niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, informujący o emisji dokumentu w stacji ARTE nt. branży opiekuńczej w Niemczech, w której masowo pracują także Polki i Polacy.

Warto zaznaczyć, że chociaż po raz pierwszy od 1990 roku średni wiek populacji w Niemczech spadł (obecnie wynosi on 44 lata i trzy miesiące, red.), statystycy podkreślają, że stało się tak głównie wskutek napływu młodych ludzi z obszarów konfliktowych, i że trudno będzie w przyszłości sprostać rosnącym wymaganiom branży opiekuńczej.

Dziennik pisze, że „płaca opiekunek jest niewspółmierna do pracy, którą muszą świadczyć. Obsada personalna w domach opieki jest ciągle niewystarczająca”, i że „choć zapotrzebowanie na personel opiekuńczy w pełnym wymiarze godzin określają same kraje związkowe (…), to nadal w niektórych domach opieki brakuje personelu”.

Autorka artykułu zaznacza, że wyjątkowo problematyczna sytuacja w opiece całodobowej  jest w regionach Niemiec o dużej stopie bezrobocia, co uznano w nich za „niszę rynkową”. Jak pisze dziennik, chodzi głównie o kobiety z Europy Wsch., które setkami tysięcy przyjeżdżają do Niemiec by sprawować opiekę nad seniorami i osobami niedołężnymi. „Ale ta alternatywa często związana jest z wątpliwym modelem zatrudnienia i złymi warunkami pracy” – ocenia Kruppa.

Obejrzyj wideo08:11

Jerzy opiekun. Cała prawda o pracy opiekuna w Niemczech [REPORTAŻ]

To właśnie jest sednem filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez niemiecką stację ARTE, pt. „Karawana z pielęgniarek”, w którym reżyser Ingo Dell usiłuje odpowiedzieć na pytanie, jak zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na opiekunki w UE, bez deptania praw i godności osób z biedniejszych krajów Europy Wschodniej.

Na początku dokument pokazuje standardowe sytuacje, takie jak budzenie, umycie, słanie łóżka, dozowanie leków, karmienie. „Ta codzienność (…) składa się głównie z bardzo wymagającej fizycznie pracy, w połączeniu ze stałą gotowością. 24-godzinna opieka świadczona przez niemieckie pielęgniarki byłaby dla większości rodzin nieosiągalna,” mówi dziennikowi Monika Diermann z Caritas-Sozialstation Borchen. Jak podaje gazeta, mimo że ten region nie należy do najbiedniejszych, tylko tu pracę znajduje 400 tysięcy polskich „pomocy domowych”.

Dokument ARTE kładzie nacisk na aspekt ekonomiczny i prawny opieki jako branży. „W szeregach wywiadów z ekspertami obiektywnie i rzeczowo objaśnia różne modele biznesowe, umowy i zasady funkcjonowania agencji pośrednictwa pracy, które odgrywają coraz ważniejszą rolę. Używa animacji do przejrzystego zilustrowania modeli biznesowych” – ocenia dziennik.

REDAKCJA POLECA

Spotykam się z Beatą w Bonn. Kobieta nie ukrywa strachu przed byłym pracodawcą. Obawia się zemsty nie tylko na sobie, ale również na innych Polkach. Prosi, by jej dane pozostały nieujawnione. (07.07.2015)

Tymczasem jak twierdzi autorka artykułu w FAZ: „często wizualizacje następują po sobie tak szybko, że jest prawie niemożliwe, by widz był w stanie śledzić je w czujności i skupieniu. Niewiele pomaga w tym także oprawa muzyczna (…), która brzmi tak dramatycznie, jak gdyby chodziło o rekonstrukcję scen z serialu „Z archiwum X”.

Przy okazji autorka mówi o organizacjach, które powstały w Niemczech, a które chcą zapobiegać eksploatacji polskich kobiet w branży opiekiekuńczej,  „która mimo rosnącego popytu, nie została jeszcze uregulowana w sposób gwarantujący prawa każdej ze stron”.

 

Dokument „Karawana pielęgniarek”, emisja  we wtorek 8 sierpnia o godz. 22:50 w ARTE.

 

oprac.: Agnieszka Rycicka