Zdrowym na umyśle jest etatowy agresor a wariatem obrońca swojej suwerenności


„Stany Zjednoczone stają się narażone na uderzenie jądrowe ze strony wariata”

ostatnia aktualizacja:11.08.2017 16:06
– Stany Zjednoczone są – po raz pierwszy po wojnie – realnie narażone na uderzenie jądrowe nieprzewidywalnego kraju – powiedział w audycji Gorący Temat amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. Gość odniósł się w ten sposób do napiętych relacji na linii Stany Zjednoczone – Korea Północna.
AUDIO

1 plik

  • 19’47

    11.08.17 Artur Wróblewski o napięciach na linii Stany Zjednoczone – Korea Północna.
Rośnie napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną
Rośnie napięcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą PółnocnąFoto: PAP/EPA/KCNA

We wtorek Donald Trump oświadczył, że jeśli Korea Północna nadal będzie grozić Stanom Zjednoczonym to spotka się z „ogniem i furią, jakich świat nigdy nie widział”. Na swoim Twitterze zaś amerykański prezydent napisał, że „rozwiązania militarne są w pełni gotowe, wszystko odbezpieczone i załadowane, gdyby Korea Północna działała nierozsądnie”.

Jak podkreślił Artur Wróblewski, jego zdaniem prezydent Donald Trump nie uzgadniał swoich słów, które padły we wtorek i które „przypominają apokalipsę św. Jana w swoim dramatyzmie”. – Na pewno żaden z doradców nie doradzaliby mu takiej poetyki, która tylko może zaostrzyć sytuację – wyjaśnił gość.

Wróblewski zaznaczył również, że choć Donald Trump jest porywczy i impulsywny, to po drugiej stronie stoi „jeszcze bardziej porywczy i nieprzewidywalny, być może trochę maniakalny – przywódca Kim Dzong Un, który wychował się w atmosferze kompletnego odklejenia od rzeczywistości, w atmosferze kultu jednostki”.

– Stany Zjednoczone stają się narażone na uderzenie jądrowe ze strony wariata. Gdy Korea Północna zaatakuje, zostanie wystrzelony pocisk antyrakietowy z systemu antyrakietowego, który jest zainstalowany w Kalifornii albo na Alasce. Gdy jednak Korea wystrzeli wiele pocisków, któryś może się prześlizgnąć – podsumował gość.

W audycji mowa była także o obchodach 88. miesięcznicy smoleńskiej. Mówił o niej Wojciech Biedrońz portalu wPolityce.pl.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/pr

Gorący Temat w Polskim Radiu 24 – wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 11.08.17

Godzina emisji: 15:08