Przekonywanie Wenezueli sankcjami do wasalnego modelu


DZISIAJ JEST
SOBOTA 12 SIERPNIA

Stany Zjednoczone nakładają sankcje na wenezuelskich urzędników. Wśród nich brat Hugo Chaveza

Data publikacji: 2017-08-10 07:00
Data aktualizacji: 2017-08-10 08:08:00
Stany Zjednoczone nakładają sankcje na wenezuelskich urzędników. Wśród nich brat Hugo Chaveza

Kremlin.ru [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0) or CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)%5D, via Wikimedia Commons

Ministerstwo finansów USA ogłosiło w środę, że zostały nałożone kolejne sankcje na ośmiu byłych i obecnych wenezuelskich urzędników. Jest wśród nich m.in. Adan Chavez, brat byłego prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza.

 

Stany Zjednoczone zamroziły amerykańskie środki finansowe ośmiu wenezuelskich urzędników oraz zakazały im podróży do USA, a także zabroniły obywatelom USA jakichkolwiek relacji biznesowych z sankcjonowanymi.

 

Jak twierdzą przedstawiciele Waszyngtonu nowe sankcje stanowią efekt popierania przez oskarżanych polityki obecnego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, która doprowadziła do trwającego od co najmniej pół roku kryzysu państwa w wyniku którego zginęło ponad 120 osób.

 

Steven Mnuchin, minister finansów USA podkreślił, że działania Maduro zmierzają do wprowadzenia w kraju dyktatury, dzięki której zyska on nieograniczoną kontrolę nad krajem. Dowodami na potwierdzenie tej tezy są m.in. „kontrowersje” związane z powołaniem i zaprzysiężeniem Konstytuanty.

 

Do 30 lipca, czyli dnia w którym odbyła się inauguracja Zgromadzenia Konstytucyjnego, jednoizbowy parlament Wenezueli stanowił jedyny organ władzy kontrolowany przez tamtejszą opozycję. Powołanie tego organu, mimo protestów milionów Wenezuelczyków de facto przekazało pełnię władzy w Wenezueli w ręce prezydenta Maduro i pozbawiło opozycję jakiegokolwiek wpływu na ustawodawstwo.

 

Źródło: gazetaprawna.pl, pch24.pl

TK