Trumpkarze pobrzękują szabelką


czwartek, 10 sierpień 2017 12:14

Szef Pentagonu postawił KRLD ultimatum

Mattis ostrzegł Pjongjang przed możliwym upadkiem reżimu.
Minister obrony USA James Mattis w środę przedstawił Korei Północnej ultimatum, żądając natychmiastowego „zaprzestania przygotowań do działań, które doprowadzą do upadku reżimu i morderstwa jej obywateli”, informuje o tym „Głos Ameryki”.

„KRLD musi dokonać wyboru, rezygnując z samoizolacji i zaprzestając prób stworzenia broni jądrowej. Wszelkie działania reżimu spotkają się ze stanowczą odpowiedzią z naszej strony i przegra on każdy wyścig zbrojeń lub konflikt, który zostanie przez niego zainicjowany””, – można przeczytać w pisemnym oświadczeniu szefa Pentagonu.

James Mattis wielokrotnie mówił, że woli rozwiązywać spory z Pjongjangiem drogą dyplomatyczną, podkreślając, że stosowanie siły może doprowadzić do katastrofy.

W tym tygodniu służby specjalne USA oświadczyły, że władzom KRLD udało się opracować pocisk nuklearny, który może zostać zainstalowany na rakiecie nośnej. W odpowiedzi na to prezydent Trump obiecał, że nowe groźby Korei Północnej wobec USA „będą witane ogniem i wściekłością, których świat nigdy wcześniej nie widział”.

KRLD odpowiedziała prezydentowi USA groźbą zbombardowania Guam.

Sekretarz stanu Tillerson w środę rano próbował zmniejszyć ogień retoryki, stwierdzając, że „poziom zagrożenia” ze strony Korei Północnej „póki co nie zmienił się”, a obywatele USA „mogą spokojnie spać w nocy”.

We wtorek jednostki sił zbrojnych USA, Japonii i Korei Południowej rozpoczęły wspólne manewry wojskowe w regionie, wykazując gotowość do odparcia każdego ataku na jednego z sojuszników.