Chiny nie pozwolą Trumpowi na obalenie Kim Dzong Una


11:32 11 SIERPIEŃ 2017
Kim Dzong Un

Pekin nie pozwoli USA na obalenie reżimu w KRLD

POLITYKA

10:55 11.08.2017(zaktualizowano 11:04 11.08.2017)Krótki link
123260

Chiny powinny zachować neutralność, jeśli Korea Północna jako pierwsza podejmie działania zagrażające USA – pisze chińska gazeta państwowa Global Times.

„Chiny nie mogą przekonać Waszyngtonu i Pjongjangu do wycofania się na obecnym etapie, lecz Pekin powinien dokładnie określić swoje stanowisko dla wszystkich stron, że jeśli ich działania zaczną grozić interesom Chin, państwo podejmie zdecydowane kroki” — pisze Global Times.

Zdaniem redakcji gazety „Chiny muszą także wyraźnie zaznaczyć, że w przypadku, jeśli Korea Północna wystrzeli rakiety stwarzające zagrożenie dla USA, a strona amerykańska na to odpowie, Chiny zachowają neutralność”.

„Jeśli natomiast USA i Korea Południowa przeprowadzą atak w celu obalenia obecnego reżimu w KRLD i zmiany modelu politycznego na Półwyspie Koreańskim, Chiny im nie pozwolą na zrobienie tego” — podkreślono w artykule. Gazeta podkreśla, że wielu nie wierzy w wybuch wojny między KRLD i USA, lecz realne zagrożenie polega na tym, że tak „nierozsądna gra może doprowadzić do błędów w «wojnie» strategicznej”.„Ani Waszyngton, ani Pjongjang w rzeczywistości nie chcą wojny, lecz może wybuchnąć z powodu braku doświadczenia w kontrolowaniu tak niebezpiecznych zagrywek” — uważa autor artykułu.