Wojenna histeria Imperium Pokoju


Pentagon ostrzega Koreę Północną przed zagładą

aktualizacja: 10.08.2017, 06:53

Foto: AFP

Stojący na czele Departamentu Stanu James Mattis wystosował ultimatum do Korei Północnej. Mattis wezwał Koreę Północną do „wstrzymania się przed działaniami, które doprowadzą do zniszczenia jej reżimu i zagłady narodu”.

REDAKCJA POLECA
10.08.2017
Kongresmani krytykują Donalda Trumpa za groźby pod adresem Korei Północnej
10.08.2017
Korea Południowa grozi Korei Północnej odwetem
10.08.2017
Co Donald Trump mówił o Korei Płn. w 1999 roku?

Mattis wypowiedział to ostrzeżenie dzień po tym, jak Donald Trump groził Korei Północnej „ogniem i gniewem jakiego świat dotąd nie widział” jeżeli Pjongjang nadal będzie groził USA. W odpowiedzi na to Korea Północna zagroziła atakiem na leżącą na Pacyfiku wyspę Guam – terytorium powiernicze USA.

„Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna musi przestać się izolować i wstrzymać swoją pogoń za bronią atomową” – czytamy w oświadczeniu Mattisa.

Szef Pentagonu zapowiedział, że Korea Północna przegra „każdy wyścig zbrojeń” i każdy konflikt z USA.

Mattis wezwał też Koreę Północną, by ta zauważyła głos Rady Bezpieczeństwa ONZ i oświadczenia rządów całego świata, które „zgadzają się, że Korea Północna stanowi zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa i stabilności”.

Sekretarz Obrony przypomniał jednocześnie, że choć USA próbują rozwiązać spór z Koreą Północną metodami dyplomatycznymi, to jednocześnie USA i ich sojusznicy dysponują najbardziej precyzyjnymi, wyszkolonymi i najsilniejszymi siłami zbrojnymi na świecie.

Przyczyną pogarszających się relacji USA z Koreą Północną są przeprowadzane przez Pjongjang próby rakietowe – ostatnie dwie z użyciem rakiet międzykontynentalnych. Rakiety te, które można wyposażyć w głowice atomowe, już dziś prawdopodobnie mogą dosięgnąć przynajmniej części terytorium lądowego USA.