Temat tabu


Polscy Żydzi skarżą się Kaczyńskiemu na Ogórek, ONR i posła PiS: Nie chcemy powtórki z 1968 r.

10.08.2017, 10:55 | Aktualizacja: 10.08.2017, 13:00

Polscy Żydzi wystosowali specjalny list do Jarosława Kaczyńskiego. Ostrzegają w nim przed rosnącym antysemityzmem w Polsce. Proszą też prezesa PiS, by stanowczo potępił takie zachowania i powstrzymał falę antyżydowskich nastrojów.

„Z wielkim niepokojem odnotowujemy w ostatnich miesiącach nasilenie antysemickich postaw w Polsce, brutalizację języka i zachowań, których wiele skierowanych jest przeciwko naszej społeczności. Szczególnym oburzeniem napawają nas wydarzenia ostatnich dni, budząc obawy, że żyjemy w coraz mniej bezpiecznej dla nas rzeczywistości” – czytamy w liście, podpisanym przez przewodniczącego Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Lesława Piszewskiego oraz przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Annę Chipczyńską – informuje TOK FM.

Autorzy listu, do antysemickich zachowań zaliczają m.in obecność ONR z „faszystowskimi hasłami” na państwowych uroczystościach, wpis Magdaleny Ogórek o senatorze Marku Borowskim oraz twitt posła Bogdana Rzońcy, który pisał o tym, „dlaczego wśród aborterów jest tylu Żydów, pomimo holocaustu”. Wspominają też o pobiciu izraelskich piłkarzy pod Warszawą i ostrzegają, że „ze strefy słów antysemityzm przechodzi w fazę czynów”.

Piszą więc w liście, że „na to wszystko nie ma naszej zgody. Polska jest naszym domem i nie chcemy się czuć w nim niechciani, a coraz częściej odnosimy takie wrażenie”. „Obawiamy się o nasze bezpieczeństwo i przyszłość w Polsce, nie chcemy powtórki z roku 1968″ – dodają. Dlatego też apelują do Jarosława Kaczyńskiego by zabrał głos w tej sprawie i zdecydowanie potępił antysemickie komentarze.

Źródło: TOK FM
%d blogerów lubi to: