Szef MSZ Polski koryguje wypowiedź ambasadora Rosji


Szef MSZ po wypowiedzi ambasadora Rosji: skorygowałbym narrację historyczną i przytoczył fakty

51 minut temu

PAP
Witold WaszczykowskiFoto: AFP/Janek Skarżyński / AFP
Witold Waszczykowski
Skorygowałbym narrację historyczną i przytoczył fakty: ZSRR wybitnie przyczynił się do wybuchu II wojny światowej, prowadził walkę z Niemcami, gdy stał się ofiarą agresji – tak do słów ambasadora Rosji, że Polska nadal istnieje dzięki rosyjskim żołnierzom, odniósł się szef MSZ Witold Waszczykowski.

W opublikowanym w dziś wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, odnosząc się do kwestii usuwania pomników Armii Czerwonej w Polsce, mówił m.in., że „nowelizacja ustawy o dekomunizacji nie zawiera bezpośredniego odniesienia do pomników żołnierzy radzieckich, tylko mówi ogólnie o zakazie propagowania ustroju totalitarnego”.

Abasador Rosji o usuwanych pomnikach

– Wystarczy więc uznać, że te pomniki nie są propagandą komunizmu, tylko wyrazem wdzięczności żołnierzom, którzy polegli i, dzięki którym Polska nadal istnieje – powiedział rosyjski ambasador. Na pytanie, czy bez nich Polski by dziś nie było, odpowiedział: „Oczywiście”. – W wyzwalaniu Polski w jej obecnych granicach zginęło 600 tys. radzieckich żołnierzy, 55 proc. wszystkich strat ludzkich Armii Czerwonej w Europie poza granicami ZSRR z 1945 roku. W Polsce zginęło więc wtedy więcej naszych żołnierzy niż w Niemczech i we wszystkich innych krajach europejskich razem wziętych – powiedział ambasador.

Odpowiedź ministra Waszczykowskiego

– Skorygowałbym tę narrację historyczną, bo nie można zaczynać historii stosunków polsko-radzieckich, polsko-rosyjskich od 1945 roku, od wyzwalania spod okupacji niemieckiej. Trzeba pamiętać, że Związek Radziecki wybitnie przyczynił się do wybuchu II wojny światowej i również wraz z Niemcami najechał na Polskę, więc jest współodpowiedzialny za wybuch II wojny światowej – powiedział szef MSZ w czwartek w telewizji internetowej „wPolsce.pl”.

– Związek Radziecki prowadził walkę z Niemcami, prowadził też we własnym interesie, ponieważ po kilku latach był ofiarą agresji niemieckiej – powiedział minister. – Zacząłbym od korygowania tej narracji, od przytoczenia faktów – dodał.

Ambasador Rosji w wywiadzie dla „Rz” mówił też, że od zawarcia w 1994 r. polsko-rosyjskiej umowy w sprawie grobów i miejsc pamięci „nikt nie podważał nietykalności” pomników Armii Czerwonej.

– Zawsze, gdy się o to zwracaliśmy, polska Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa podejmowała niezbędne działania, aby utrzymywać pomniki Armii Czerwonej w należytym stanie. Od 2014 r. nagle wszystko się zmieniło. Okazało się, że poza cmentarzami te pomniki są symbolem czegoś nagannego. Dlaczego? Gdzie jest o tym mowa w porozumieniu z 1994 r.? – powiedział Andriejew.

Porozumienie dotyczy cmentarzy, nie pomników

Odnosząc się do tej kwestii szef MSZ podkreślił, że porozumienia międzynarodowe dotyczą ochrony cmentarzy, miejsc, gdzie są pochowani żołnierze i oficerowie radzieccy.

– I do tego jesteśmy zobowiązani i o to dbamy. Natomiast pomniki tzw. wdzięczności – jak ambasador mówi – stawiano tu i ówdzie, stawiały władze lokalne miast, wsi, (te pomniki) nie są chronione żadnym porozumieniem międzynarodowym i utrzymanie ich zależy od decyzji władz lokalnych, a nie władz państwa polskiego – powiedział Waszczykowski.

Podpisana niedawno przez prezydenta nowela ustawy o zakazie propagowania komunizmu, przyjęta w kwietniu 2016 roku, reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny. Przepisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu nie stosuje się do pomników niewystawionych na widok publiczny, znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku.

Spotkanie z Siergiejem Ławrowem?

Na pytanie, czy jest możliwe spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem, Waszczykowski odpowiedział: „Wszystko jest możliwe w dyplomacji”.

– Minister Ławrow wysłał do mnie list gratulacyjny po tym, jak Polska została wybrana do grona Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Zaproponował konsultacje między naszymi ministerstwami. Takie konsultacje na poziomie wiceministrów już się odbyły. Myślę, że następnym krokiem mogłoby być spotkanie np. w Nowym Jorku we wrześniu przy okazji zgromadzenia ogólnego ONZ, aby porozmawiać o tej współpracy w ramach ONZ. Rosja jest stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa i przez dwa lata też będziemy mieli interakcje – powiedział szef polskiego MSZ.

Na początku czerwca polskie MSZ poinformowało, że szef rosyjskiej dyplomacji złożył Polsce gratulacje w związku z jej wyborem do Rady Bezpieczeństwa ONZ i wyraził gotowość konstruktywnej współpracy z Polską oraz nadzieję, że będzie ona miała korzystny wpływ na rozwój stosunków, a pod koniec lipca w Moskwie odbyły się polsko-rosyjskie konsultacje, poświęcone zagadnieniom dotyczącym Rady Bezpieczeństwa ONZ; inicjatorem konsultacji była strona rosyjska, a jednym z tematów – możliwości ewentualnej współpracy Polski i Rosji na forum Rady.

Oskarżenia o prorosyjskość

Szef MSZ, zapytany o krytyczne uwagi ze strony polityków opozycji, że obecna ekipa rządząca jest prorosyjska, odpowiedział: – To jest postęp, bo rok temu oskarżano nas, że idziemy ku Białorusi, dzisiaj w kierunku Rosji – skomentował.

– To jest taki chwyt oskarżać akurat partię i rząd PiS, który bardzo mocno stawia na bezpieczeństwo Polski, który bardzo mocno podkreślił, że Polska i nasza część Europy jest zagrożona imperializmem rosyjskim, który upominał się od lat o tarczę antyrakietową itd., teraz wypominać nam jakąś prorosyjskość – no jest to karkołomny zabieg, ale wiem, że jest to zabieg publicystyczno-retoryczny, który ma zadanie przekonać społeczeństwo. Fakty temu przeczą – powiedział Waszczykowski.

\n","provider":"OnettvVideo"},"caption":"Onet24: Waszczykowski o współpracy z Rosją"}” data-run-module-isrun=”1″>

(MK)

%d blogerów lubi to: