Putin legalnie nisko lata nad Białym Domem i przesyła pozdrowienia Trumpowi


Rosyjski samolot szpiegowski latał nad Waszyngtonem

37 minut temu

Politico
Biały DomFoto: Thinkstock
Biały Dom
Rosyjski samolot szpiegowski przeleciał wczoraj nisko nad Waszyngtonem i choć był to absolutnie legalny powietrzny rekonesans, to wygląda na próbę trolowania prezydenta Donalda Trumpa – piszą Kathryn A. Wolfe i Bryan Bender z POLITICO.

Według porozumienia z 1992 r., zwanego Traktatem o Otwartym Niebie, obydwa kraje mogą przeprowadzać loty obserwacyjne nad terytorium drugiej strony, co, jak podaje Departament Stanu, USA i Rosja robiły w sumie 165 razy w ciągu ostatnich 15 lat.

Ale wybór przez Rosję celu w tej rundzie ma zdecydowanie posmak trumpowski, bo szpiegowski samolot przeleciał wprost nad jego miejscem zamieszkania. W najbliższych dniach ma latać w pobliżu Nowego Jorku – tam stoi Trump Tower – i niedaleko tej części New Jersey, gdzie prezydent spędza wakacje w swoim klubie golfowym w Bedminster, jak informuje poinformowane w tej sprawie źródło.

– Nie są mi znane żadne obiekty wojskowe w tamtej okolicy – zauważył urzędnik Pentagonu, który potwierdził misję.

W środę samolot przeleciał na niskiej wysokości również nad Dayton w stanie Ohio, w pobliżu bazy sił powietrznych Wright-Patterson, zanim zniknął z internetowej strony do śledzenia lotów na żywo. Samolot mógł tam wylądować, być może do tankowania.

Jak się wydaje, wojskowy Tupolew Tu-154M wyleciał z Moskwy wcześnie rano w środę, miał międzylądowanie w Rejkiaviku na Islandii i wszedł w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych niedaleko wyspy Chincoteague w Wirginii. Następnie samolot przez mniej więcej godzinę kilkakrotnie przelatywał w porze obiadu nad Waszyngtonem.

Poleciał również do Wirginii, Wirginii Zachodniej i Pensylwanii, często na niewielkich wysokościach.

– Te misje odbywają się na wpół rutynowo – poinformował wspomniany urzędnik Pentagonu, tłumacząc, że Rosjanie zapowiadają je z co najmniej 72 godzinnym wyprzedzeniem i że misja ma na pokładzie amerykański personel jako obserwatorów.

Urzędnik nie mógł poinformować jaki jest plan przelotów, ale powiedział, że zwykle trwają one co najmniej kilka dni. To jest już przynajmniej dziesiąta wizyta tego typu w tym roku.

– Po prostu przychodzą i podają miejsca nad jakimi chcą przelatywać, – powiedział urzędnik. – Opracowujemy plan lotu i, z kilkoma wyjątkami, związanymi z bezpieczeństwem lub pogodą, pozwalamy im latać nad właściwie całym terytorium.

– To jest wszystko bardzo dobrze kontrolowane i ściśle zabezpieczone, nawet kiedy pozwalamy im zbierać odczyty czujników, – dodał.

Lot miał miejsce w okresie wzrostu napięcia w stosunkach amerykańsko-rosyjskich i na dodatek w dniu, w którym nerwy były szczególnie napięte ze względu na wymianę atomowych pogróżek pomiędzy Trumpem, a przywódcami Korei Północnej.

Ale rosyjski lot szpiegowski był w rzeczywistości dość rutynowy i odbył się w ramach Traktatu o Otwartym Niebie, podpisanego przez Stany Zjednoczone, Kanadę, Rosję i dziesiątki innych krajów. Porozumienie ma na celu promowanie otwartości wśród narodów i ich wojsk.

\n","provider":"OnettvVideo"}}” data-run-module-isrun=”1″>

(do)

%d blogerów lubi to: