Francja nie akceptuje Pierwszej Damy


|Francuzi do Brigitte Macron: nie jesteś pierwszą damą

wczoraj 07:03

Politico
"Nie ma powodu, aby żona szefa państwa miała być opłacana za pośrednictwem funduszy publicznych"Foto: PAP
„Nie ma powodu, aby żona szefa państwa miała być opłacana za pośrednictwem funduszy publicznych”
Brigitte Macron, żona francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, nie powinna mieć oficjalnego statusu pierwszej damy, według ponad 190 000 osób, które podpisały petycję online, pisze Cynthia Kroet z POLITICO.

Francja obecnie nie ma oficjalnej pierwszej damy. Podczas kampanii wyborczej Macron powiedział, że stworzy takie stanowisko dla swojej żony i zobowiązał się, że nie będzie to opłacane z funduszy publicznych. Ale według petycji, będzie to jednak kosztować pieniądze francuskich podatników.

Autor petycji, Thierry Paul Valette, artysta i założyciel Narodowego Ruchu Równości, który prowadzi kampanie przeciwko korupcji i dyskryminacji, twierdzi, że decyzja o tym, czy wprowadzić instytucję pierwszej damy we Francji, powinna być rozstrzygnięta w referendum, a nie przez jednego człowieka.

„Nie ma powodu, aby żona szefa państwa miała być opłacana za pośrednictwem funduszy publicznych” – napisał Valette. „Brigitte Macron ma obecnie zespół dwóch lub trzech współpracowników, a także dwoje sekretarzy i dwoje agentów ds. Bezpieczeństwa. Wystarczy”.

Petycja została utworzona dwa tygodnie temu i w poniedziałek zbliżyła się do osiągnięcia wymaganych 200 000 podpisów.

Francuski parlament w ubiegłym miesiącu poparł reformy mające na celu przywrócenie zaufania politykom, co obejmuje między innymi zakaz zatrudniania krewnych przez deputowanych.

%d blogerów lubi to: