Wielki dzwon by unarodowić obce i antyrządowe media


„GW”: PiS planuje „dekoncentrację” i „polonizację” mediów

4 sie, 06:20

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński Foto: Tomasz Gzell / PAP
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński
Ustawa „dekoncentracyjna” ma ustalić pułap zagranicznych inwestycji w spółkach medialnych na 15-20 proc. To pierwszy konkretny pomysł PiS dotyczący przyszłości polskich mediów, nad którym pracuje Ministerstwo Kultury. Projekt ma zostać opublikowany we wrześniu – informuje „Gazeta Wyborcza”, potwierdzając tym samym wczorajsze informacje „Super Expressu”.

„PiS chce »zrepolonizować« media (dziś częściej mówi o „dekoncentracji”), które zdaniem władzy nie reprezentują polskich interesów, tylko właścicieli, głównie Niemców” – czytamy w dzienniku. W zeszłym tygodniu Jarosław Kaczyński zapowiedział w TV Trwam, że dekoncentracja mediów jest dla rządu najważniejszą sprawą po reformie sądownictwa.

W grupie wydawnictw, które dotknęłyby nowe limity, byłoby np. Polska Press, będące właścicielem 20 dzienników regionalnych w 15 regionach. „Dekoncentracja” wprost ugodzić mogłaby w grupę TVN, należącą do amerykańskiego koncernu Scripps Networks Interactive. Mogłoby to zaszkodzić polskim stosunkom z USA. Tymczasem „obrona amerykańskich interesów ekonomicznych to priorytet prezydenta Donalda Trumpa” – czytamy w gazecie.

Więcej w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”.

\n","provider":"OnettvVideo"},"caption":"Media obiektem kolejnej dużej reformy Prawa i Sprawiedliwości?"}” data-run-module-isrun=”1″>

(AW)

%d blogerów lubi to: