Tęgi kumatiel na bocznicy


RADOSŁAW SIKORSKI
+3

KATARZYNA BOGDAŃSKA

1h temu

Sikorski tłumaczy swój żart. „Nie wszyscy kumają”

Nie milkną echa nowych taśm, ujawniających rozmowę szefa MSZ Radosława Sikorskiego z prezesem Orlenu Jackiem Krawcem. Sikorski teraz komentuje, tłumacząc się z żartu.
Sikorski tłumaczy swój żart. "Nie wszyscy kumają"

(PAP)

Jak podaje portal tvp.info, spotkanie odbyło się pod koniec lutego 2014 roku. Nagrania pochodzą z restauracji „Sowa i przyjaciele”.

Rozmówcy odnoszą się między innymi do sprawy Sławomira Nowaka i niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych. – Fatalnie to rozegrał – mówi Sikorski. – Najgorzej jak mógł. Te wpisy na Twitterze, coś tam… raz że mu ktoś kupił, że żona… Tego nie rozumiem, dlaczego on tego nie wpisał? – zastanawia się Krawiec.

– Musiał być jakoś bardzo mocno zmotywowany, żeby tego nie wpisać – wyjaśnia Sikorski.

„Żart” Sikorskiego

W pewnym momencie w trakcie rozmowy Sikorski poprosił, by Krawiec pokazał mu swój zegarek. – To ile ty dałeś? – pyta. – Były specjalne ceny na te zegarki. Mam takiego tam znajomego, więc dałem za niego z 10 tysięcy euro – odpowiada Krawiec.

– To jak za darmo – mówi Sikorski.

Teraz Radosław Sikorski przy okazji innego wpisu tłumaczy na Twitterze: „Nie wszyscy niestety kumają mój humor. Jak z tym zegarkiem ‚jak za darmo’ za 10k”.

Dobrze, że skorygował Pan treść tweeta, bo choć wcześniejszy był ironią, to jednak niebezpieczną – i dla Polski i dla Pana @sikorskiradek 😊😊

🙂 Nie wszyscy niestety kumają mój humor. Jak z tym zegarkiem ‚jak za darmo’ za 10k

Sikorski napisał tak przy okazji innego swojego „żartu”, w którym skomentował okładki tygodnika „wSieci”.

„$500k+ na rodzinę i PiS wybory ma wygrane jak w banku. Zdążą?” – napisał.

$500k+ na rodzinę i @pisorgpl wybory ma wygrane jak w banku. Zdążą?

Zobacz: Co zrobiłbyś z 10 tysiącami euro? Sonda

O czym jeszcze rozmawiali?

Rozmówcy zastanawiają się także jakie szanse na utrzymanie władzy ma Platforma Obywatelska oraz komentują konflikt Donalda Tuska i Grzegorza Schetyny.

– Zero kreatywności. Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę do czego się nadaje, a do czego się nie nadaje – mówił o Grzegorzu Schetynie ówczesny szef MSZ Radosław Sikorski – Nieumiejętność przemawiania – wyliczał wady obecnego Szefa PO Jacek Krawiec.

– On nie czaruje ludzi. Donald ma ten czar, ma ten teflon, ma ten koci zmysł, ma te antenki czułe społecznie. Grzegorz niczego z tego nie ma – krytykował Schetynę Radosław Sikorski.

Obaj jednoznacznie stwierdzili, że Grzegorz Schetyna nie nadaje się na premiera. Radosław Sikorski ocenił, że Schetyna ma „knajacki styl lwowskiego żulika” . Zdaniem ówczesnego szefa MSZ nie wiadomo jakie szef PO ma poglądy. Jacek Krawiec ocenił, że jest on typem „szefa kancelarii”.

– Grzesiu, boczkiem, boczkiem, a jak przychodzi co do czego, to tchórzy.(…) Na miejscu Grzesia bym zagrał, że kandyduję. Grzesiu by dostał – moim zdaniem – do 40 procent, 35, 40 i to by mu dało immunitet na bycie ofiarą czystki, bo wtedy, wiesz, rywalowi nie wypada… i czekasz, aż się Donald wypierd… Jak przegrasz wybory, no to wtedy wbijasz nóż w plecy, nie? – zastanawiał się Radosław Sikorski.

Schetyna „lwowskim żulikiem bez charyzmy”? Poseł PiS: w PO wzajemnie się nienawidzą

„Nie zaistniał na tej funkcji”

W czasie, gdy odbyła się nagrana rozmowa, Grzegorz Schetyna był szefem sejmowej komisji ds. zagranicznych. Wcześniej tę funkcję sprawował Bronisław Geremek.

– Bycie następcą Geremka właśnie daje ci szansę pokazania: a właśnie, że nie. Ja potrafię skomentować expose, ja potrafię się spotkać z moimi odpowiednikami z innych krajów, ja mam swoje zdanie którego ambasadora akceptuję, którego nie. On zrobił nic z tych rzeczy. W ogóle nie zaistniał w tej funkcji. (…) Ma to w du…e. (…) Tak naprawdę chodziło tylko o ten gabinet – mówił szef MSZ w rządzie Donalda Tuska. Następnie dodał, że objęcie tego stanowiska przez Schetynę było „motywowane tylko tym, że ma osobne biuro w osobnym budynku”.

„Wielka frakcja Schetyny”

Rozmówcy śmiali się z frakcji wewnątrz partii, do której należeć mieli Grzegorz Schetyna, Rafał Grupiński i Andrzej Halicki.

– Halicki to jest mój sąsiad, mieszka wieś obok. To jest ku…a debil – krytykował polityka PO Jacek Krawiec. Mniej krytycznie ocenił Rafała Grupińskiego, który zdaniem ówczesnego prezesa Orlenu jest „niegłupi”.

Nagrano niemal sto osób

W restauracji „Sowa & Przyjaciele” nagrywano rozmowy funkcjonariuszy publicznych oraz osób z kręgów polityki i biznesu. Taśmy, które wyciekły, zawierały nagrania rozmów m. in. ówczesnych szefów: MSW – Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ – Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury – Elżbietę Bieńkowską, prezesa NBP Marka Belkę, szefa CBA Pawła Wojtunika. Łącznie podczas 66 nielegalnie nagranych spotkań, utrwalono rozmowy ponad stu osób.

W czerwcu TVP Info ujawniło nagranie rozmowy księdza Kazimierza Sowy, byłego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, byłego szefa BOR Mariana Janickiego, przedsiębiorcy Jerzego Mazgaja, polityków PO Pawła Grasia i Tomasza Tomczykiewicza oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki Rafała Baniaka.

Źródło: WP/PAP/TVP Info

Polub WP Wiadomości