NATO nie może materialnie zrównoważyć ćwiczeń Zapad 2017


Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
SAMOLOT
+7
OPRAC. ARKADIUSZ JASTRZĘBSKI
5h temu

USA przerzucają siły do Europy. NATO szykuje odpowiedź na Zapad-2017

Stany Zjednoczone planują przerzucić do Estonii spadochroniarzy na czas wrześniowych wspólnych manewrów Białorusi i Rosji Zapad-2017. NATO zwiększa też liczbę swoich samolotów w misji nad krajami bałtyckimi, a na Bałtyku planuje serie ćwiczeń.

730

120

99

142
Żołnierze 173 Brygady Powietrznodesantowej USA podczas ćwiczeń.

Żołnierze 173 Brygady Powietrznodesantowej USA podczas ćwiczeń. (Wikimedia Commons CC0)

Spadochroniarze wchodzą w skład 173. Brygady Powietrznodesantowej stacjonującej we Włoszech niedaleko Vicenzy. Jak dowiedziała się agencja BNS od wojskowych rzeczników prasowych w Tallinnie, około 150 żołnierzy z tej brygady ma przybyć do Estonii pod koniec sierpnia.

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad ostatnio organizowane są co kilka lat. W tym roku odbędą się między 14 a 20 września na terytorium Białorusi oraz obwodu kaliningradzkiego. Ma w nich wziąć udział nawet 100 tys. żołnierzy z jednostek rosyjskich i białoruskich. Podczas wcześniejszych manewrów – w 2009 r. i 2013 r. – ćwiczono m.in. ataki z użyciem broni atomowej na Polskę i kraje bałtyckie.

Zobacz też: Armia marzeń według MON

Więcej samolotów

Do należącej do NATO Estonii na początku sierpnia przyleciały również amerykańskie samoloty i śmigłowce ze 175. Dywizjonu wchodzącego w skład Gwardii Narodowej USA z Maryland, w tym samolot szturmowy A-10 Warthdog, wielozadaniowy śmigłowiec Sikorsky UH-60 Black Hawk oraz dwuwirnikowy śmigłowiec Boeing CH-47 Chinook. Zostaną wykorzystane wraz z estońskimi jednostkami podczas ćwiczeń.

Amerykanie zwiększą też liczbę myśliwców, ktore w ramach misji NATO Air Baltic Policing strzegą przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Kraje te nie mają rozbudowanych sił powietrznych i stąd rotacyjne dyżury lotników zagranicznych – teraz służbę pełnią tam Polacy na F-16.

Waszczykowski krytycznie o Rosji. „Militarne groźby i prowokacje”

Manewry na Bałtyku

Równolegle z manewrami Zapad-2017 w regionie Bałtyku w dniach 11-29 września zorganizowane zostaną ćwiczenia Aurora (m.in. w okolicach Sztokholmu, Goeteborga oraz szwedzkiej wyspy Gotlandia). W manewrach lądowych, morskich i powietrznych weźmie udział około 19 tys. szwedzkich żołnierzy, a oprócz nich jednostki z wielu państw, m.in. z Finlandii i USA.

Manewry wojskowe w regionie Bałtyku są szeroko komentowane przez media w Estonii i Finlandii, które zwracają uwagę na ich rekordową liczbę w tym roku. W maju odbyły się manewry lotnicze Arctic Challenge, w których udział wzięły jednostki krajów północnych – Finlandii, Szwecji i Norwegii a także USA i innych sojuszników NATO. W lipcu na Bałtyku, w tym w regionie Zatoki Fińskiej ćwiczyły okręty rosyjskie i chińskie.

Rosjanie remontują cmentarze Armii Czerwonej w Polsce. Inwestują miliony

Powrót do zimnej wojny?

Według komentatorów równoległe ćwiczenia Rosji i Białorusi oraz jednostek NATO w regionie Bałtyku w czasach złych stosunków między Moskwą a Waszyngtonem zwiększają napięcie w tym regionie i są odbierane jako powrót do czasów zimnej wojny.

Dowództwo NATO wyraża zaniepokojenie tym, że strona rosyjska i białoruska nie informują dokładnie o liczbie żołnierzy, którzy mają wziąć udział w ćwiczeniach Zapad-2017. Zdaniem ekspertów istnieje ryzyko, iż po zakończonych ćwiczeniach rosyjski sprzęt wojskowy może nie zostać w pełni wycofany z Białorusi i wykorzystany na Ukrainie.

730

120

99

142
EWG
Jajca se z kieszeni do kieszeni poprzerzucajcie!!! Odpieprzcie sie wreszcie od Polski! Wszedzie gdzie US army sie pojawia, tam za pol roku wojna, glod i …Czytaj całość
rysa
A czy te wycinki w Puszczy Białowieskiej to nie jest czasem ukłon w stronę Rosji ,by mogła swobodnie przemieszczać swe oddziały i cżołgi w kierunku Polski??????????
Folksdojcze!
Uwaga: Schetyna i PO opowiadają się za zwrotem Ziem Zachodnich Niemcom! Uważają, iz niczym niezawiniona agresja, ludobójstwo i materialne unicestwienie …Czytaj całość
Jacek
Zachód wyraznie dąży na konfrontacji zbrojnej z Rosją. Niestety w planach Brukseli i Waszyngtonu zaplanowano terytorium Polski, jako miejsce tego starcia…
Polka
To z Polski chcą zaczepiać Rosjan mamy posłużyć za mięso armatnie badz atomowe?????przezylismy 72 lata po II wojnie światowej i nic nam do tej pory nie …Czytaj całość
hanek
Nie chcę w Polsce żadnych obcych wojsk ani Amerykańskich , Brytyjskich , Niemieckich . Rosjanie niech pilnują Syberii …Czytaj całość
Polub WP Wiadomości