Morawiecki rozdziela bieżąca politykę i reparacje wojenne


TVN 24

Nie można łączyć kwestii reparacji za II wojnę światową z dzisiejszym życiem gospodarczym – uważa wicepremier Mateusz Morawiecki.

– Dla mnie to są dwa zupełnie odrębne porządki. Jeśli ktoś inaczej do tego podchodzi, to mogę powiedzieć, używając takich słów z życia potocznego, że jest mi bardzo przykro – powiedział Morawiecki.

Tak odpowiedział na pytanie, czy nie obawia się, że kwestia reparacji mogłaby zaszkodzić polskiej gospodarce. „Partnerzy z Niemiec rozumieją” Od ustaleń z Poczdamu do oświadczenia Kaczyńskiego. Spór o reparacje wojenne Liderzy PiS… czytaj dalej »

– Nasze państwo zostało zmasakrowane, tak jak niewiele państw w historii świata, przez naszych sąsiadów, w szczególności przez Niemców. (…) Zostało zmasakrowane i żadna właściwie kompensacja tutaj nie nastąpiła.

Już nie mówię tutaj o utracie sześciu milionów naszych obywateli, (…) bo tutaj tego życia nikt nie przywróci – podkreślił wicepremier. Jego zdaniem wystarczy spojrzeć na zdjęcia metodycznie zniszczonej Warszawy, czy spacyfikowanych kilku tysięcy wsi, wystarczy poznać historię II wojny światowej, żeby wiedzieć, że rachunki krzywd nawet w jednej setnej nie zostały wyrównane.

– Dla mnie dzisiejsze życie gospodarcze jest czymś zupełnie odrębnym i wierzę w to, że nasi partnerzy, również partnerzy z Niemiec, rozumieją, że są to różne porządki. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to jest mi bardzo przykro – powiedział Morawiecki.

Kaczyński o reparacjach Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy mówił, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował w ubiegłym tygodniu, że wystąpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczącej możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec. Analiza ma być gotowa do połowy sierpnia.

Autor: mart / Źródło: PAP (http://www.tvn24.pl)