Wolnoeuropejski rozbitek z „Zielonej Wyspy”


JAN MARIA ROKITA
+2
OPRAC. ADAM STYCZEK
57 min. temu

Rokita krytykuje Tuska. „To kompletna polityczna nieodpowiedzialność”

Donald Tusk obawia się, że PiS „próbuje ustawić Polskę w poprzek Unii Europejskiej”. Jan Maria Rokita za te słowa skrytykował szefa RE. – Ma rację, ale nie powinien tego publicznie mówić – ocenił były działacz PO.
Jan Rokita

Jan Rokita (East News, Fot: Witold Rozbicki/REPORTER)

Donald Tusk podczas czwartkowej rozmowy z dziennikarzami powiedział, że działania PiS „to jawna próba ustawienia Polski w poprzek Unii Europejskiej”. – Pachnie mi to wstępem do ogłoszenia, że Polsce Unia Europejska nie jest potrzebna, a Unii Europejskiej nie jest potrzebna Polska. Ten moment byłby jednym z najgroźniejszych w naszej historii – powiedział szef Rady Europejskiej.

– Tusk ma rację, aczkolwiek będąc Tuskiem nie powinien tego nigdy publicznie mówić – ocenił Rokita słowa Tuska. – To tezy, które może wygłaszać analityk polityczny, natomiast nie może wygłaszać czynny lider, który swoimi słowami taki konflikt eskaluje i zachęca do niego. To jest kompletna polityczna nieodpowiedzialność, niezależnie od tego, że diagnoza jest słuszna – powiedział w programie „Horyzont” w TVN24.

– To nie jest tak, że słusznymi diagnozami nie można wywołać bardzo złych efektów. W tej chwili każdy, kto dolewa oliwy do ognia, czyni źle, bo ogień się pali – dodał były działacz PO Platformy Obywatelskiej.

Komentując obecną sytuację Polski na arenie międzynarodowej, Rokita zwrócił uwagę, że między Polską a Brukselą występują inne konflikty. – To nie jest tak, że istnieją tylko spory, o których mówi się głośno. Istnieje szereg rosnących sporów między Polską a zwłaszcza Komisją Europejską, które pojawiłyby się także, gdyby PiS nie rządził. To jest znacznie groźniejsze – skomentował Rokita.

Rozwiązania trudnej sytuacji Polski Rokita upatruje w skutecznej pracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. – Dla świetnej dyplomacji europejskiej i polskiej, to jest moment żeby łagodzić konflikty, walczyć o swoje interesy, a jednocześnie nie zaostrzać retoryki – powiedział Rokita.

– Obecny MSZ i minister nie mają szczególnych skłonności do prowadzenia dyplomacji w związku z tym ogień zaczyna coraz bardziej buchać i sytuacja robi się coraz bardziej ryzykowna – uprzedził w rozmowie w TVN24.

Polub WP Wiadomości

Zobacz też: Donald Tusk przesłuchany. „Kaczyński mnie nie przestraszy”