Budząca wątpliwości wieloznaczność spointowana proopozycyjnym wetem


Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy

ostatnia aktualizacja:05.08.2017 18:11
W przeddzień rocznicy zaprzysiężenia na prezydenta Andrzeja Dudy, jego kancelaria podsumowuje ostatnie dwa lata. Publikuje także album w wersji cyfrowej, który można pobrać na stronie internetowej Kancelarii.
Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy.
Dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy.Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

„Wizyta w Polsce dwóch Prezydentów USA – Baracka Obamy i Donalda Trumpa, Szczyty NATO i Trójmorza. Członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Blisko 200 wizyt krajowych i ponad 50 zagranicznych. Obniżenie wieku emerytalnego, a w planach: zmiana konstytucji. 6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. To były bardzo intensywne dwa lata. ” – podkreśla Kancelaria. Obok prezydentów USA, wymienia innych światowych przywódców, z którymi spotkał się Andrzej Duda: prezydentów Republiki Federalnej Niemiec: Franka-Waltera Steinmeiera i Joachima Gaucka, Prezydentów Francji: Emmanuela Macrona i Françoisa Hollande’a, Prezydentów Włoch. Etiopii, Meksyku, Chorwacji, Gruzji, Szwajcarii, Węgier Izraela, Palestyny, Kazachstanu, Ukrainy, Słowacji, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga, Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga czy premiera Kanady Justina Trudeau.

W czasie 2 lat prezydentury, Andrzej Duda odbył ponad 50 wizyt zagranicznych. Wśród nich jego Kancelaria wskazuje na wagę wizyty w Chinach. „Otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych – to efekt wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach, a następnie rewizyty w Polsce Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Chin Xi Jinpinga”. Inną międzynarodową inicjatywą podkreślaną przez Kancelarię jest Szczyt Inicjatywy Trójmorza, którego gościem specjalnym był Prezydent USA Donald Trump.

W punkcie prezentacji, zatytułowanym „Tak dla bezpieczeństwa” kancelaria wylicza wśród osiągnięć prezydentury szczyt NATO w Warszawie, obecność amerykańskich wojsk w Polsce i umacnianie bezpieczeństwa energetycznego. W punkcie „Tak dla prawa” kancelaria wskazuje na inicjatywę przeprowadzenia referendum konstytucyjnego oraz szereg inicjatyw legislacyjnych w tym zapowiedź projektów reformujących sądownictwo.

Kancelaria Prezydenta wskazuje też na dużą aktywność Andrzeja Dudy w bezpośrednich relacjach z mieszkańcami. Prezydent przez 2 lata odbył 187 wizyt krajowych.

W ramach działań na rzecz Polonii, prezydent po objęciu urzędu podjął decyzję o utworzeniu w ramach Biura ds. Polonii i Polaków za granicą. Dzięki swojej inicjatywie legislacyjnej, polscy uczniowie za granicą mogą korzystać w Polsce ze zniżek z jakich korzystają uczniowie w kraju. Ważnym punktem prac na rzecz Polaków za granicą, jest pomoc rodakom na wschodzie. Od początku kadencji, odbyło się sześć akcji pomocowych.

IAR

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.