A już witali się z wenezuelską gąską ropą pachnącą


DZISIAJ JEST
NIEDZIELA 06 SIERPNIA

Wenezuela coraz bliższa „demokracji dyktatorskiej”. Obywatele wdzięczni za gesty wsparcia

Data publikacji: 2017-08-06 08:00
Data aktualizacji: 2017-08-06 07:47:00
Wenezuela coraz bliższa „demokracji dyktatorskiej”. Obywatele wdzięczni za gesty wsparcia

Nicolas Maduro. FOT.REUTERS/Marco Bello/FORUM

Apel watykańskiego Sekretariatu Stanu w sprawie wycofania w Wenezueli konstytuanty odbił się szerokim echem w tym kraju. Miejscowi biskupi już wcześniej zwracali uwagę na nielegalność zwołania zgromadzenia mającego reformować ustawę zasadniczą oraz na niebezpieczeństwo wprowadzenia dyktatury. Stanowisko Stolicy Apostolskiej przyjęli z wdzięcznością i nadzieją, podobnie jak większość społeczeństwa. Odpowiedź należy jednak do rządzących, a ta pozostaje niewiadomą.

 

Watykański Sekretariat Stanu 4 sierpnia zaapelował o pełne przestrzeganie praw człowieka i obowiązującej konstytucji w Wenezueli oraz o zawieszenie inicjatywy Konstytuanty.

„Istnieje ryzyko powstania, by tak rzec, demokracji dyktatorskiej, tzn. ustanowienia reżimu politycznego z pozorami demokracji, nie liczącego się z prawami człowieka ani wolnością. Sądzę, że zachodzi takie niebezpieczeństwo i dlatego wszyscy biskupi Wenezueli wezwali siły zbrojne, by czyniły swoją powinność: by broniły konstytucji, broniły narodu, broniły demokracji. Zaapelowaliśmy do ich sumień: tu ich posłuszeństwo nie dotyczy jakiegoś stronnictwa politycznego czy władzy, ale przede wszystkim Boga” – mówi wiceprzewodniczący episkopatu Wenezueli, bp Mario Moronta.

 

Dodaje, że gdy chodzi o społeczny postulat rozpisania w tym roku wyborów samorządowych, „to mamy nadzieję na zmianę kursu ze strony rządu. Zapowiedział on taką możliwość, jednak zażądał od sił politycznych, które chcą w wyborach uczestniczyć, by dokonały zapisu do przyszłej środy (9 sierpnia). Nie wiadomo, czy to jakaś pułapka, czy strategia, ale jest to pewna furtka, która się otwiera. I dlatego musimy wesprzeć tę inicjatywę w sposób konkretny. To, co powinien zrobić rząd, to wycofać się z pomysłu konstytuanty: nie chce jej większość wenezuelskiego społeczeństwa i nie jest to, jak się utrzymuje, narzędzie pokoju”.

 

Bp Moronta dodał, że stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie rezygnacji z konstytuanty nie było odosobnione. Z wielu krajów, w tym także z Ameryki Łacińskiej, nadchodzą podobne apele, a nawet groźby wprowadzenia sankcji wobec Wenezueli.

Źródło: KAI

MA

Read more: http://www.pch24.pl/wenezuela-coraz-blizsza-demokracji-dyktatorskiej–obywatele-wdzieczni-za-gesty-wsparcia,53602,i.html#ixzz4oxNVclYY