Rosja zastrzega sobie retorsje wobec sankcji Unii i Niemiec


MSZ Rosji: decyzja UE o sankcjach jest nieuzasadniona i nieprzyjazna

dzisiaj 20:39

PAP
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej ŁawrowFoto: John Macdougall / AFP
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow
MSZ Rosji oceniło jako „nieuzasadniony i nieprzyjazny krok” decyzję Unii Europejskiej o objęciu sankcjami przedstawicieli Rosji w związku z dostarczeniem turbin gazowych Siemensa na Krym. MSZ ostrzegło też, że pozostawia sobie prawo do kroków w odpowiedzi.

„Odpowiedzialność za tę decyzję, w tym ewentualne koszty gospodarcze Siemensa i innych działających w Rosji firm niemieckich, a także europejskich, spoczywa w całości na UE i rządzie Niemiec” – oświadczyło MSZ w komunikacie wydanym w wieczorem. „Oceniamy ten krok, podjęty z inicjatywy Berlina, jako nieprzyjazny i nieuzasadniony” – głosi dokument.

„Jesteśmy rozczarowani upolitycznianiem – doprowadzanym do absurdu – kwestii, która w istocie jest zwykłym sporem handlowym podmiotów gospodarczych” – oznajmił rosyjski resort. Ocenił także, że przyczyny wprowadzenia „nowej porcji środków restrykcyjnych” wobec Rosji są „absolutnie wymyślone”. Ministerstwo dodało następnie, że pozostawia sobie prawo do podjęcia kroków w odpowiedzi na sankcje.

Jednocześnie MSZ Rosji zapewniło, że jest nadal zainteresowane utrzymaniem i rozwojem współpracy gospodarczej z Niemcami i UE. „Pozostajemy wierni podjętym wcześniej zobowiązaniom. Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem przezwyciężymy negatywne konsekwencje instrumentarium sankcji” – oświadczyło ministerstwo.

Państwa unijne zgodziły się na wpisanie kolejnych obywateli Rosji i rosyjskich firm na unijną czarną listę w związku z dostarczeniem turbin gazowych Siemensa na Krym. Chodzi o trzy firmy zaangażowane w przeniesienie turbin gazowych na półwysep oraz trzech przedstawicieli Rosji, w tym wiceministra energetyki Andrieja Czeriezowa. Rozszerzenia listy sankcji chciały Niemcy.

Od aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku Unia zabrania swoim firmom prowadzenia interesów z firmami na półwyspie. Siemens twierdzi, że ma dowody na to, iż cztery turbiny, które dostarczył w celu realizacji projektu w południowej Rosji, zostały nielegalnie przeniesione na Krym.

\n","provider":"OnettvVideo"},"caption":"Władimir Putin: Sankcje są nielegalne. Nie możemy bez końca znosić takiego chamstwa"}” data-run-module-isrun=”1″>

(MK)

%d blogerów lubi to: