Nie może być tak, że władza jest obsadzona wyłącznie platformersami


ZBIGNIEW ZIOBRO
+2

MARIANNA FIJEWSKA

wczoraj (17:07)

Córka polityka PiS została wiceprezesem sądu, mimo miażdżąco negatywnej opinii sędziów

Minister Zbigniew Ziobro powołał na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej córkę posła i wiceministra w rządzie PiS. Anna Szwed-Szczygieł objęła stanowisko, mimo negatywnej opinii sędziów.
Córka polityka PiS została wiceprezesem sądu, mimo miażdżąco negatywnej opinii sędziów

(Agencja Gazeta)

Córka Stanisława Szweda – wieloletniego posła PiS i wiceministra resortu rodziny w rządzie Beaty Szydło – w 2016 roku została wysunięta na kandydatkę prezesa Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Zgodnie z obowiązującą dotychczas ustawą, minister Ziobro musiał najpierw zasięgnąć opinii sędziów orzekających w tym okręgu.

W październiku ubiegłego roku Szwed-Szczygieł została przedstawiona zgromadzeniu sędziów, jednak zdecydowana większość z nich nie poparła jej kandydatury. Jak podaje portal Oko.press, przeciwko głosowało aż 47 osób, 8 wstrzymało się od głosu, a za było jedynie 11.

Minister mógł wówczas powołać Szwed-Szczygieł tylko za zgodą Krajowej Rady Sądownictwa, jednak nie wystąpił o opinię do KRS. Powołał innego sędziego, który zyskał akceptację i w marcu został prezesem Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Nowy prezes sądu, złożył wniosek o powołanie córki prezesa PiS na stanowisko wiceprezesa. Sędziowie w Bielsku-Białej i prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach ponownie wystawili kobiecie negatywną opinię. Mimo to, Zbigniew Ziobro postanowił powołać Annę Szwed-Szczygieł na stanowisko wiceprezesa. Opinie sędziów orzekających są wiążące jedynie w przypadku obsadzania stanowiska prezesa, dlatego powołanie córki polityka PiS było zgodne z procedurami, aczkolwiek zupełnie niezrozumiałe.

Dziennikarze portalu Oko.press zapytali ministra, czy fakt, że Szwed-Szczygieł jest córką polityka PiS miał znaczenie przy nominacji. Zbigniew Ziobro odpowiedział jedynie : „W dokumentach osobowych nie ma informacji dotyczących funkcji sprawowanych przez rodziców.”

Polub WP Wiadomości

Zobacz też: Andrzej Duda i Zbigniew Ziobro

One thought on “Nie może być tak, że władza jest obsadzona wyłącznie platformersami

  1. 25.05.2017 do ministra sprawiedliwości wpłynęła petycja mieszkańców Elbląga o odwołanie prokuratora rejonowego jarosława żelazka. Dlaczego Ziobro nie opublikował jej na stronie ministerstwa zgodnie z ustawą o petycjach z dn.11.07.2014 (Dz. U. z 2014 r. Poz. 1195 art. 8 §1 )?
    —————————————–
    Admin

    Proszę swoje pytanie do Prokuratora Generalnego skierować!

    Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.