Tusk w prokuraturze


Donald Tusk w prokuraturze

ostatnia aktualizacja:03.08.2017 08:23
Były premier, obecnie szef Rady Europejskiej Donald Tusk złoży dzisiaj zeznania w Prokuraturze Krajowej. Tym razem śledczy chcą go przesłuchać w śledztwie dotyczącym m.in. nieprawidłowości w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.
Konferencja prasowa z udziałem zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka
Konferencja prasowa z udziałem zastępcy prokuratora generalnego Marka PasionkaFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Były premier był już w tej sprawie wzywany na 5 lipca, ale się nie stawił z powodu obowiązków przewodniczącego Rady Europejskiej. Tym razem jego pełnomocnik zapewnia, że były premier do Warszawy przyjedzie .

Śledztwo, w którym Donald Tusk Tusk, ma złożyć zeznania jako świadek, jest prowadzone w sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie w Smoleńsku. Jak napisano w komunikacie prokuratury, „obejmuje ono m.in. ówczesnych prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którzy nie uczestniczyli na terenie Federacji Rosyjskiej w sekcjach 95 ofiar katastrofy smoleńskiej ani nie wnioskowali o ich dopuszczenie do tych sekcji. Nie nakazali również przeprowadzenia sekcji bezpośrednio po przewiezieniu ciał ofiar do Polski”. To – zdaniem śledczych – uniemożliwiło wykrycie wielu szeregu błędów związanych z identyfikacją ofiar.

W czerwcu, po przeprowadzeniu kilkudziesięciu ekshumacji ofiar tragedii smoleńskiej – zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek ujawnił, że badania identyfikacyjne wykazały długą listę nieprawidłowości. W dziewięciu trumnach znaleziono części ciał innych osób. W grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego były fragmenty ciał dwóch innych zmarłych. W trumnie Natalii Januszko ujawniono fragmenty ciał pięciu ofiar tragedii, a Aleksandry Natalli-Świat – jednej osoby. W Trumnie gen. Kwiatkowskiego – 14 części ciał należących do siedmiu osób. W trumnie gen. Potasińskiego znaleziono sześć części ciał należących do czterech innych osób. W trumnie arcybiskupa Chodakowskiego znaleziono tylko pół jego ciała, pół ciała należało do gen. Płoskiego. Stwierdzono też zamianę ciał Piotra Nurowskiego i Mariuszka Handzlika. Część fragmentów ciał była owinięta w plastikowe worki, a wśród szczątków ofiar znaleziono jednorazowe kubki i niedopałki.

W sprawie podejrzenia niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych bezpośrednio po katastrofie w Smoleńsku przesłuchani zostali m.in.: ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz, b. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski czy b. minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Śledczy zapewniają, że niezależnie od pełnionej funkcji mają oni obowiązek przesłuchać każdego, kto może przekazać istotne dla postępowania informacje.

 IAR