Sztuczna inteligencja na służbie w rosyjskiej armii


DZISIAJ JEST
CZWARTEK 03 SIERPNIA

Kreml inwestuje. Sztuczna inteligencja elementem rosyjskich rakiet o zasięgu tysiąca kilometrów

Data publikacji: 2017-08-03 14:00
Data aktualizacji: 2017-08-03 13:45:00
Kreml inwestuje. Sztuczna inteligencja elementem rosyjskich rakiet o zasięgu tysiąca kilometrów

Władimir Putin. FOT.Mikhail Metzel/TASS/FORUM

Moskwa dąży do unowocześnienia swojej armii. Odpowiedzią na rozwój amerykańskich sił zbrojnych ma być sztuczna inteligencja obecna w rosyjskich rakietach – informuje serwis kresy.pl.

 

O planach zaimplementowania w rosyjskich siłach zbrojnych najnowszej technologii świadczą wystawy uzbrojenia, organizowane przez tamtejsze koncerny produkujące broń oraz wypowiedzi szefów tych firm. Jak donosi portal kresy.pl, wymagania w zakresie unowocześniania armii stawia przed koncernami kremlowski resort obrony, który obserwuje posiadane przez USA uzbrojenie stosowane w Syrii.

 

Jeszcze w tym roku zakończona ma zostać praca nad bombą lotniczą KAB-250. „Ma być to bomba zdolna do samodzielnego korygowania swojego lotu, wyposażona w laserową głowicę służącą do samonaprowadzania na cel. Jego bojowa część uzbrojona w materiał zapalający i odłamki ma służyć do niszczenia różnego rodzajów techniki wojskowej, składów, elementów infrastruktury i innych obiektów przeciwnika” – informuje portal kresy.pl.

 

To jednak nie wszystko. Przedstawiciel sił lotniczych Rosji zapowiada ponadto, że już wkrótce armia otrzyma nowe, skrzydlate rakiety. Także one mają korzystać z nowinek technicznych znanych jako sztuczna inteligencja i będą mogły „samodzielnie podejmować decyzję, na jakiej wysokości, z jaką prędkością i w jakim kierunku mają lecieć” – pisze Marek A. Koprowski.

 

Maksymalny zasięg tych rakiet to tysiąc kilometrów, jednak dostępne dla rosyjskiej armii będą także rakiety o niższych parametrach. Rozróżnienie pozwoli na bardziej ekonomiczne działanie sił zbrojnych.

 

Nowa rodzina rakiet to odpowiedź na amerykańskie pociski JASSM, które w każdych warunkach atmosferycznych oraz o każdej porze dnia mogą razić cele o dobrej ochronie przeciw rakietowej.

 

Ponadto armia Federacji Rosyjskiej do roku 2020 ma otrzymać pierwsze bezpilotowe urządzenia latające, a flota skorzysta na zmianach technologicznych w 2025. Modernizowana jest między innymi szybka podwodna rakieta „Szkwał” wykorzystywana do atakowania celów nawodnych.

 

 

Źródło: kresy.pl

MWł

Read more: http://www.pch24.pl/kreml-inwestuje–sztuczna-inteligencja-elementem-rosyjskich-rakiet-o-zasiegu-tysiaca-kilometrow,53543,i.html#ixzz4ohhhuJ9g