Litwini kwestionują wizerunek Ostrej Bramy w polskich paszportach


Litwa: reakcja władz na projekt nowego polskiego paszportu

ostatnia aktualizacja:03.08.2017 14:39
Projekt nowego polskiego paszportu budzi kontrowersje na Litwie. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało do siebie zastępcę ambasadora Polski w Wilnie w celu złożenia wyjaśnień.
Litwa: reakcja władz na projekt nowego polskiego paszportu.
Litwa: reakcja władz na projekt nowego polskiego paszportu.Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

Wiceminister spraw zagranicznych Litwy Neris Germanas poinformował Polskie Radio, że przekazał Grzegorzowi Poznańskiemu, iż taki projekt jest nie do przyjęcia przez stronę litewską. „Ostra Brama wraz z obrazem Najświętszej Maryi Panny, znajdują się na terytorium Litwy. Ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa” – powiedział Neris Germanas. Wiceminister dodał, że liczy na to, że strona polska uwzględni opinię Litwy w tej sprawie.

Tak ostra reakcja dziwi Aleksandra Radczenkę, komentatora litewskiego życia publicznego i blogera, który powiedział Polskiemu Radiu, że na Litwie od dłuższego czasu wszystkie wydarzenia w Polsce, nawet te najbardziej kontrowersyjne są raczej komentowane w sposób umiarkowany i stonowany. „Trzeba jednak przyznać, że zamieszczanie obiektów znajdujących się na terenie krajów sąsiednich, nie jest najlepszym pomysłem i może wyglądać w oczach Litwinów na prowokację” – dodaje komentator.

Sanktuarium Maryjne w Ostrej Bramie jest jednym z trzynastu motywów, jakie zostały zaproponowane internautom przez MSWiA. Resort jako uzasadnienie umieszczenia wizerunku wileńskiego zabytku podaje fakt, że w polskiej tradycji, Ostra Brama ma szczególne znaczenie. Marszałek Józef Piłsudski zostawił tam m.in. tabliczkę z napisem „Dziękuję ci Matko za Wilno”, a przesłanie „Pana Tadeusza”, utrwaliło polski charakter tego miejsca i stało się „polskim znakiem Ziemi Wileńskiej”.

Do nowej wersji paszportu trafi sześć najpopularniejszych motywów. Głosowanie trwa do 10 września b.r. Motyw z Ostrą Bramą zebrał już około 15 tys. głosów internautów i w tej chwili zajmuje drugie miejsce spośród wszystkich propozycji.

IAR/Kamil Zalewski/Wilno

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.