PRL-owi chcieli wypłacić reparacje wojenne a III RP się nie należą…


Niemiecki rząd: kwestia reparacji jest prawnie i politycznie ostatecznie załatwiona

20 minut temu

PAP
Niemiecki rząd: kwestia reparacji jest prawnie i politycznie ostatecznie załatwionaFoto: Shutterstock
Niemiecki rząd: kwestia reparacji jest prawnie i politycznie ostatecznie załatwiona
Władze w Berlinie poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową; kwestię niemieckich reparacji dla Polski uważają jednak za ostatecznie uregulowaną – oświadczyła zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer.
  •  Niemcy poczuwają się do odpowiedzialności za II wojnę światową – mówi rzeczniczka rządu RFN
  • Jak dodaje, kwestia reparacji dla Polski została już w całości uregulowana
  • Sprawę reparacji dla Polski poruszył ostatnio Antoni Macierewicz

Na cotygodniowym spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie Demmer powiedziała, że rząd Niemiec nie otrzymał od strony polskiej żadnego oficjalnego stanowiska w sprawie reparacji, do którego mógłby się ustosunkować.

– Niemcy oczywiście poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową. Wypłaciły reparacje w znacznej wysokości za ogólne szkody wojenne, także dla Polski, i nadal świadczą zadośćuczynienie za nazistowskie krzywdy – powiedziała Demmer.

– Kwestia niemieckich reparacji dla Polski została w przeszłości ostatecznie uregulowana prawnie i politycznie. W 1953 roku Polska wiążąco, a dotyczyło to całych Niemiec, zrezygnowała z dalszych świadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie późniejszym wielokrotnie to potwierdzała – wyjaśniła zastępczyni rzecznika rządu.

Kwestię reparacji od Niemiec poruszył wczoraj minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Minister powiedział w TVP Info, że z punktu widzenia prawnego Niemcy bezdyskusyjnie winne są Polsce reparacje, których Polska się nigdy nie zrzekła. Wcześniej temat odszkodowań za II wojnę światową poruszał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

(MK)

%d blogerów lubi to: