Odwetowe kroki Rosji na amerykańskie dostawy śmiercionośnej broni dla Ukrainy


11:45 02 SIERPIEŃ 2017
Sytuacja w DRL

„Rosja mogłaby obronić mieszkańców Donbasu, przyznając im obywatelstwo”

ŚWIAT

21:34 01.08.2017Krótki link
13984510

Prawdopodobna dostawa amerykańskich pocisków przeciwpancernych wymaga reakcji ze strony Rosji, w tym przyznania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom proklamowanych w trybie jednostronnym DRL i ŁRL w celu prawnego uzasadnienia obrony ich interesów.

Taką opinię wyraził rosyjski ekspert wojskowy, redaktor naczelny czasopisma Obrona Narodowa Igor Korotczenko. „Eskalacja konfliktu na wschodzie Ukrainy, dostawa broni śmiercionośnej dla ukraińskiej armii będzie oznaczać wielostronną polityczną, dyplomatyczną i wojskowo-techniczną reakcję Rosji” — oznajmił w wywiadzie dla RIA Novosti Korotczenko.Ekspert uważa, że prawdopodobna dostawy broni śmiercionośnej dla Ukrainy będzie oznaczać przekroczenie przez USA „czerwonej linii”, co rozwiąże ręce Rosji, która będzie mogła zmienić swoje stanowisko w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Wydobycie ropy naftowej
© FOTOLIA/ MARRAKESHH

„W pierwszej kolejności może chodzić o możliwość przyznania rosyjskiego obywatelstwa ludziom mieszkającym na terytorium DRL i ŁRL. Czyli ta możliwość zostanie w perspektywie wykorzystana do podjęcia politycznych i innych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa rosyjskich obywateli, którzy już w tym przypadku będą narażeni na zagrożenie ze strony ukraińskich sił zbrojnych ” — wyjaśnił Korotczenko.Według niego dzięki podobnym krokom USA jedynie staną się pełnowartościową stroną konfliktu, na co Rosja będzie musiała zareagować. W charakterze jednego z wariantów rozwoju wydarzeń Korotczenko nazwał „stworzenie w perspektywie wspólnej przestrzeni bezpieczeństwa z DRL i ŁRL”.