Obywatele RP czują się lepszym sortem niż narodowcy


Będzie protest przeciwko przemarszowi narodowców. „To hańba dla Warszawy”

wczoraj 11:04

Obywatele RP uważają, że przemarsz narodowców w rocznicę wybuchu powstania to hańba dla WarszawyFoto: Onet
Obywatele RP uważają, że przemarsz narodowców w rocznicę wybuchu powstania to hańba dla Warszawy
Zgoda na tego typu przemarsz hańbi pamięć powstańców – uważają członkowie ruchu Obywatele RP. Przedstawiciele i sympatycy tej inicjatywy zamierzają zaprotestować dziś przeciwko Marszowi Powstania Warszawskiego, organizowanemu przez ONR. Jak zapewniają, ich pikieta ma być pokojowa.
  • Obywatele RP uważają, że nie powinno być zgody na przemarsz organizowany przez narodowców
  • Przy placu Krasińskich wystawią więc symboliczną Redutę Przyzwoitości
  • Uczestnicy pikiety zamierzają stać w milczeniu, z białymi różami w rękach

Obywatele RP planują wystawić dziś przy placu Krasińskich, u zbiegu ul. Miodowej i Długiej, symboliczną Redutę Przyzwoitości, na której staną obok powstańców warszawskich. Ma ona zostać otoczona transparentem z napisem „Tu są granice przyzwoitości”. Pikieta pod hasłem „Warszawa zhańbiona” rozpocznie się o godz. 18. W chwili, gdy czoło pochodu Obozu Narodowo-Radykalnego dotrze do placu Krasińskich, Obywatele RP staną w milczeniu, z białymi różami w rękach.

„Hańba dla Warszawy”

– To protest przeciwko przemarszowi ONR ulicami Warszawy w dniu wybuchu powstania warszawskiego. ONR jest spadkobiercą polskiego faszyzmu, a uczestnicy jego marszów jawnie używają symboliki faszystowskiej i nazistowskiej. Zgoda na tego typu przemarsz hańbi pamięć powstańców – podkreślają Obywatele RP w przesłanym Onetowi oświadczeniu.

– Hańbą dla Warszawy jest, że ulicami miasta, które spłynęło krwią 200 tys. osób zabitych przez niemieckich nacjonalistów, mogą bezkarnie chodzić nacjonaliści. Hańbą dla Warszawy jest, że w rocznicę powstania warszawskiego faszyści maszerują przez centrum miasta – uważają przedstawiciele ugrupowania. – Nasza manifestacja nie ma na celu uczczenia Powstania Warszawskiego. Nie odnosimy się do kwestii słuszności decyzji o jego wybuchu. Nie sprzeciwiamy się uczczeniu pamięci o poległych i ofiarach powstania – zaznaczają.

Milczący protest

– Chcemy zaznaczyć, że rocznica powstania warszawskiego – pokazu niszczycielskiej siły, w tym wypadku niemieckiego, nacjonalizmu, nie jest dniem, w którym faszyści z ONR powinni maszerować przez centrum miasta. O ile jakikolwiek dzień jest na to dobry – dodają Obywatele RP, jednocześnie apelując do uczestników protestu, by nie przynosili trąbek, wuwuzeli i innych urządzeń powodujących hałas, by uszanować powagę sytuacji.

Marsz Powstania Warszawskiego, organizowany przez Brygadę Mazowiecką ONR, przejdzie przez stolicę już po raz szósty. Podobnie, jak w ubiegłych latach, jego uczestnicy wyruszą tuż po godzinie „W”, czyli po 17, po uczczeniu pamięci poległych z ronda Romana Dmowskiego. Przejdą Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, ulicą Miodową na plac Krasińskich. Tam ma się odbyć koncert patriotyczny.

(bmp)

%d blogerów lubi to: