Kontrowersje wokół ukraińskiej fundacji w Polsce


Gorący Temat: Kontrowersje wokół fundacji „Otwarty Dialog”

ostatnia aktualizacja:02.08.2017 15:38
W mediach pojawiła się informacja, że fundacja „Otwarty Dialog” w 2014 roku uzyskała koncesję na handel bronią. Pozytywną opinię w tej sprawie miał wydać ówczesny szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Pytel, który usłyszał zarzuty współpracy z rosyjską FSB. W Gorącym Temacie komentarz Jakuba Jałowiczora, publicysty Gościa Niedzielnego.
AUDIO

1 plik

  • 13’06

    2.08.17 Gorący Temat: Kontrowersje wokół fundacji „Otwarty Dialog”
Materiał ilustracyjny
Materiał ilustracyjnyFoto: odfoundation.eu

Jak oceniał gość Polskiego Radia 24, działalność fundacji Otwarty Dialog, związana z obrotem bronią, jest kontrowersyjna. – Organizacje broniące praw człowieka, działające w niespokojnych miejscach świata, muszą pilnować tego, by mieć czyste ręce. Nie powinny angażować się w takie sprawy, jak dostarczanie sprzętu wojskowego – wskazywał Jakub Jałowiczor. – W kontekście działalności „Otwartego Dialogu” chodzi o przedmioty formalnie uznawane jako broń, ale to były kamizelki kuloodporne czy hełmy wojskowe. Nie są to zatem karabiny, choć nadal to sprzęt o zastosowaniu wojskowym – dodawał.

Koncesję na wykonywanie działalności gospodarczej „w zakresie obrotu wyrobami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym” fundacji „Otwarty Dialog” w 2014 roku wydała poprzednia minister spraw wewnętrznych, Teresa Piotrowska. Minister Mariusz Błaszczak 12 czerwca tego roku cofnął decyzję.

Tymczasem, podczas protestów opozycji związanych z planowaną przez Prawo i Sprawiedliwość reformą wymiaru sądownictwa, w sieci ukazała się instrukcja nawołująca do „wyłączenia rządu” Beaty Szydło i destabilizacji sytuacji w Polsce. Autorem instrukcji miał być Bartosz Kramek z fundacji Otwarty Dialog.

Zdaniem Jakuba Jałowiczora, organizacja nie powinna była się angażować w tę sprawę. – Nawoływanie do polskiego Majdanu było nieuprawnione. Na Ukrainie policja strzelała do demonstrantów, manifestujących przeciwko skompromitowanemu rządowi. W Polsce szczytem „brutalności” służb jest spisywanie demonstrantów – komentował publicysta.

Więcej w całej rozmowie.

Gościem II części programu była Magdalena Graniszewska z Pulsu Biznesu, która mówiła o nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Gospodarzem Gorącego Tematu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR