WikiLeaks upubliczniło maile sztabu wyborczego Macrona


WikiLeaks opublikowało 21 tys. maili sztabu wyborczego Emmanuela Macrona

ostatnia aktualizacja:31.07.2017 15:43
Demaskatorski portal WikiLeaks udostępnił w poniedziałek ponad 21 tys. „zweryfikowanych” – jak poinformowano w komunikacie – maili, które wyciekły w maju ze sztabu wyborczego obecnego prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron Foto: Pablo Tupin-Noriega/CC BY-SA 4.0 /Wikimedia Commons

W internecie pojawiły się one 7 maja, dwa dni przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji. Do sieci przeniknęło wówczas ok. 9 gigabajtów danych.

W poniedziałkowym oświadczeniu portal w poinformował, że opublikowane wiadomości pochodzą z okresu od 20 marca 2009 r. do 24 kwietnia 2017 r. Stanowią one część większego archiwum, liczącego blisko 72 tys. maili i 26,5 tys. załączników, które zostało udostępnione w całości „w celu zapewnienia kontekstu”. Pliki opublikowano w formie uporządkowanej, z funkcją wyszukiwania. Podkreślono, że Wikileaks uznaje za zweryfikowane jedynie 21 075 maili.

Tuż przed majową turą wyborów sztab Macrona poinformował, że padł ofiarą „zmasowanego i skoordynowanego atak” hakerów. Dane zostały umieszczone przez użytkownika nazywającego siebie EMLEAKS na stronie internetowej typu Pastebin, która umożliwia anonimowe publikowanie jakichkolwiek tekstów. Wikileaks zapewnił wówczas, że nie ma nic wspólnego z tym atakiem.

Szef francuskiej agencji ds. cyberbezpieczeństwa Guillaume Poupard stwierdził w czerwcu w rozmowie z agencją AP, że metody użyte do pozyskania tych maili świadczą o działalności „pojedynczej osoby”.

Wyciek danych nie miał większego wpływu na wynik głosowania – prowadzący wówczas w sondażach Macron znacząco pokonał kandydatkę skrajnej prawicy Marine Le Pen, uzyskując 66 proc. głosów.

mr

Zobacz więcej na temat: wikileaks francja europa emmanuel macron świat