Rusofobiczne stanowisko amerykańskiego Senatu


PolskieRadio.pl

Sankcje USA wobec Rosji

ostatnia aktualizacja:28.07.2017 07:47

Amerykański Senat zatwierdził ustawę, która wprowadza nowe sankcje wobec Rosji i utrudnia prezydentowi Trumpowi zniesienie już obowiązujących. Projekt, który przeszedł większością głosów 98 do 2 czeka już tylko na podpis szefa państwa.

Ed Royce - przewodniczący Komisji ds. Polityki Zagranicznej

Ed Royce – przewodniczący Komisji ds. Polityki Zagranicznej Foto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Przyjęta przez Senat ustawa nakłada nowe sankcje jako odwet za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie. Wzmacnia też sankcje nałożone wcześniej przez prezydenta Baracka Obamę w odpowiedzi na aneksję Krymu i udział Rosji w konflikcie zbrojnym na Ukrainie. Ustawa odbiera prezydentowi Donaldowi Trumpowi możliwość samodzielnego zniesienia sankcji wobec Rosji. Aby to zrobić będzie musiał przedstawić uzasadnienie i uzyskać zgodę Kongresu.

Rozwiązanie to wprowadzono wobec powszechnych wśród polityków obu partii obaw, że amerykański prezydent mógłby być zbyt łagodny wobec Moskwy. Ustawa daje też Donaldowi Trumpowi możliwość nałożenia „w koordynacji z sojusznikami” sankcji na firmy uczestniczące w projekcie budowy gazociągu Nord Stream 2. Prezydent USA nie ma jednak obowiązku tego robić.

Ustawa, którą wcześniej przyjęła już Izba Reprezentantów, trafi teraz na biurko Donalda Trumpa. Rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders oświadczyła, że prezydent opowiada się za twardymi sankcjami wobec Rosji, ale nie zadeklarowała, czy ją podpisze. Ustawa została jednak przyjęta tak dużą większością głosów, że ewentualne weto zostałoby z łatwością odrzucone.

IAR