Wywiad Radia Maryja z Kaczyńskim


 

wPolityce.pl

 

POLITYKA

Jarosław Kaczyński w RM o wetach prezydenta: „To kryzys, który może mieć daleko idące konsekwencje. Uczynimy wszystko, by to odwrócić”

opublikowano: 4 godziny temu · aktualizacja: 3 minuty temu

autor: Radio Maryjaautor: Radio Maryja

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński komentuje najważniejsze wydarzenia polityczne ostatnich dni w „Rozmowach niedokończonych”, programie emitowanym na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam, mediów kierowanych przez o. Tadeusza Rydzyka.

 

22:20. Pytania od słuchacza z Niemiec: o zadłużenie Polski wobec zagranicznych krajów oraz o szanse na to, czy możemy starać się o broń atomową.

Odpowiada prezes PiS:

Jeżeli chodzi o długi, to mamy zadłużenie na średnim, niżej niż średnim poziomie i nie jest to duże zagrożenie dla gospodarki, ale gorzej jest ze strukturą długu. Są kraje dużo bardziej zadłużone niż Polska, ale z inną strukturą. Na pewno nie jest tak, że zadłużenie jest przeszkodą do realizacji naszych planów. Nie stwarza to przesłanek, by Polskę „terroryzować”. (…) Polska na tle innych krajów europejskich jest stosunkowo mało zadłużona

— ocenia Kaczyński.

Były premier odniósł się też do pytania o broń atomową:

Starać się możemy, ale czy uzyskalibyśmy odpowiedź pozytywną? Nie ryzykowałbym tutaj odpowiedzi w tym momencie. Jest też pytanie, czy to podwyższyłoby poziom naszego bezpieczeństwa

— stwierdził.

22:18. Jarosław Kaczyński zapewnia, że rząd robi wiele, by w kwestii polityki historycznej Polska przeszła do kontrofensywy.

22:15. Pytania i komentarze od słuchaczy. Jak mówi Kaczyński, dziękując za głos wsparcia od jednego z nich:

Gigantyczna demoralizacja elit to jest coś, czego się łatwo nie przemieni. Możemy to tylko zrobić wtedy, duża część narodu będzie nas wspierała. (…) Wczoraj byłem na spotkaniu z Bohdanem Urbankowskim – było też coś w rodzaju audycji, w której recytowano jego wiersze o obozach koncentracyjnych. Mam swoje lata, nie tak długo 70-tka, a nigdy niczego równie wstrząsającego nie słyszałem. Trzeba coś zrobić, by usłyszano to w Europie, by zrozumiano, co się działo w Polsce

— powiedział szef PiS.

22:04. Minister Mariusz Błaszczak ocenia, że część polityków opozycji swoją postawą chce odebrać innym prawo do manifestacji.

To bojówka totalnej opozycji, która chce atakować rząd przez ulicę i zagranicę. (…) Mieliśmy ostatnio święto policji – dziękowałem funkcjonariuszom za przestrzeganie prawa i za to, że każdy może dziś w Polsce gromadzić się i protestować. Za to, że nie ma prowokacji

— mówi szef MSWiA, nawiązując do nagranej rozmowy Pawła Wojtunika z Elżbietą Bieńkowską i sprawie „spalonej budki” podczas Marszu Niepodległości.

Follow

PrawoiSprawiedliwość @pisorgpl

Minister @MSWiA_GOV_PL @mblaszczak w @RadioMaryja: Członkowie opozycji nie mogą pogodzić się z tym, że przegrali wybory.

10:07 PM – Jul 27, 2017

  • 2020 Retweets
  • 5050 likes

Twitter Ads info and privacy

22:00. Joachim Brudziński wskazuje na wysoki poziom chamstwa i grubiaństwa polityków opozycji w Sejmie wobec Jarosława Kaczyńskiego.

Jestem spokojny, że damy radę. Dawaliśmy radę w trudnych czasach opozycji. Proszę zwrócić uwagę, że nawet przez myśl nam nie przeszło, by zachowywać się jak opozycja dziś

— tłumaczy wicemarszałek Sejmu.

21:55. Jarosław Kaczyński po raz kolejny pytany o to, co dalej z reformą wymiaru sprawiedliwości po podwójnym wecie prezydenta Andrzeja Dudy.

To kryzys, który może mieć daleko idące konsekwencje. Ale uczynimy wszystko i jestem przekonany, że uczyni to też pan prezydent, by nie pogłębiać kryzysu i cofnąć jego skutki

— mówi szef PiS, podkreślając, że politycy opozycji mają dziś „wymarzoną sytuację”.

Musimy być razem, zapomnieć o przeszłości. Błąd to nie wina. Musimy przejść do nowego etapu i współpracy, której efektem będzie radykalna, rzeczywista wymiaru sprawiedliwości

— dodaje.

21:50. Fragment rozmowy poświęcony ogólnym refleksjom na temat kondycji duchowej Europy.

21:45. Prezes Prawa i Sprawiedliwości mówi o tym, że rządy w Polsce traktuje jako misję.

Jeżeli spojrzeć na dzisiejszą Europę, (…) to jest to obraz upadku cywilizacji. Można to cofnąć. Polska może i musi odegrać zupełnie niezwykłą rolę, o której kiedyś mówili poeci, a która wydawała się nierealna. Ona dziś staje na naszych oczach. Polska wchodzi w rolę, o której pisali Mickiewicz, Słowacki…

21:40. Jak mówi Kaczyński, odnosząc się do wcześniejszych słów o. Tadeusza Rydzyka:

Jeśli chodzi o te wszystkie ataki, to, ojcze dyrektorze, nie jest to właściwa postawa, ale jeżeli to się powtarza i jest nasilone, to jest pewien dystans. Dystans, który pozwala na przechodzenie nad tym do porządku dziennego i nietraktowanie tych, którzy atakują jako partnerów. My zawsze uważaliśmy, że każdy obywatel jest partnerem i trzeba rozmawiać, ale jeśli ktoś tak często łamie reguły kultury i cywilizacji, to przynajmniej ja nie traktuję tego poważnie. Na pewno wytrzymam

— powiedział szef PiS.

21:35. Rozpoczęła się druga część audycji – na antenie Radia Maryja. Jarosławowi Kaczyńskiemu towarzyszą Joachim Brudziński i Mariusz Błaszczak. W studiu jest również o. Tadeusz Rydzyk.

View image on Twitter

View image on Twitter

Follow

Radio Maryja

@RadioMaryja

#Rozmowyniedokończone w @RadioMaryja: Demokracja i dobra zmiana w Polsce z udziałem J. #Kaczyński.ego, @mblaszczak, @jbrudzinski ZAPRASZAMY

9:37 PM – Jul 27, 2017

  • 5252 Retweets
  • 9494 likes

Twitter Ads info and privacy

Dyrektor Radia Maryja:

Życzymy Panu, by Pan wytrzymał. To, co z Panem robią jest niegodne człowieka. To jest, myślę, że w narodach o opóźnionej cywilizacji, tego nie robią. To mi przypomina rzeczy tylko z książek – o komunizmie, rewolucji paździenirkowej, tę pogardę i poniżanie człowieka. Modlimy się, by Pan wytrzymał. Za innych modlimy się: opamiętajcie się. Jesteśmy wszyscy Polakami

— powiedział o. Rydzyk.

19:25. „Znałem Lecha Wałęsę i wiedziałem, z kim mam do czynienia, ale twierdzenia, że doprowadziłem do śmierci mojego brata (…) to rzeczy zupełnie niedopuszczalne. Gdybym wiedział, że jest niebezpieczeństwo, to bym błagał brata, robił wszystko, żeby nie doszło do tragedii. (…) Rozmawiałem z bratem przez telefon satelitarny o stanie zdrowia mojej mamy. (…) Postanowiłem zareagować. (…) Z przykrością, bo nie zależy mi na takim procesie, ale musiałem ten proces wytoczyć” – powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości.

19:22. „Kiedy mówię o błędzie, to nie mówię o winie. To dwa inne pojęcia. Chcielibyśmy przejść nad tym do porządku dziennego. Teraz przyszłość” – wyjaśnił Jarosław Kaczyński odnosząc się do swoich wcześniejszych słów o reformie sądownictwa.

19:20. „Nam nie zależy na zaostrzaniu sporów w Polsce, nam zależy, żeby te spory były ograniczane” – podkreślił prezes PiS. „Od 2005 roku PO odrzuciła wszelkie reguły i ten spór się zaostrza. (…) To najazd barbarzyńców na polskie życie publiczne, musimy go odeprzeć i sprawić, by polskie życie publiczne wróciło do normy” – zaznaczył lider PiS.

19:17. „Trzeba odróżnić kibiców lubiących piłkę nożną czy inne dyscypliny sportu, przeżywają to. (…) Mam do tego ruchu jak najbardziej pozytywny stosunek, miewa on jednak również inną twarz, a my jesteśmy za przestrzeganiem prawa” – powiedział Jarosław Kaczyński zapytany o stosunek PiS do kibiców.

19:16. „Nie zauważyłem, żeby Ruch Narodowy miał tendencje do porozumiewania się z nami, raczej padały słowa krytyki” – stwierdził Jarosław Kaczyński odpowiadając na pytanie dotyczących relacji z narodowcami.

19:14. „Jeśli chodzi o Kresowian, to oczywiście popieramy (…), podjęliśmy odpowiednie uchwały ws. zbrodni dokonanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, zbrodni popełnianych przez Ukraińców. (…) Mam nadzieję, że uda się poczynić pierwsze kroki, by stworzyć Muzeum Ziem Wschodnich” – powiedział prezes PiS.

19:13. „Nam zależy na dogłębnej zmianie. Do mojego biura również docierają listy ludzi skarżących się na to, że wymiar sprawiedliwości działa źle. (…) Konieczność zmiany wymiaru sprawiedliwości jest niepodważalna” – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

19:12. „Jest dobrze” – tak działanie rządu ocenił był premier.

19:11. „Rekonstrukcja? To pytanie do pani premier. To ona zdecyduje, czy ona będzie, czy też nie. Wielka prośba do o. dyrektora i tych, którzy nas oglądają, proszę nie wierzyć w różnego rodzaju wieści prasowe, to często fake newsy, a często jest tak, że jakaś tam prawda jest, ale to kwestia dywagacji, a nie jakichś wydarzeń” – powiedział prezes PiS.

19:08. Lider partii rządzącej podkreślił, że istotne dla gospodarki jest nastawienie protechnologiczne i otwarcie się na innowacje.

19:05. Prezes PiS zwrócił uwagę na znaczenie praw pracowników, by „podnosiła się również jakość klasy właścicielskiej, bo jej historia nie jest najlepsza”.”Wielu pracodawców traktuje swoje firmy jak folwark pańszczyźniany. To szkodliwe dla gospodarki, pracowników i ogranicza nasze możliwości rozwojowe” – zaznaczył.

19:03. „Sytuacja była skandaliczna, co nie oznacza, że wszyscy sędziowie tacy byli. (…) Ktoś, kto chce zatrzymać reformy, źle czyni i uderza w elementarne interesy Polaków”- zaznaczył Jarosław Kaczyński.

19:02. Telefon od słuchaczki. „Dziękuję za reformę sądownictwa, bo to, co się działo, było nie do wytrzymania. To było półpaństwo!” – mówi wzruszona kobieta. „To dla nas ważne wsparcie, bo występujemy w interesie ogromnej części społeczeństwa, a wmawia się, że występujemy przeciwko społeczeństwu” – odpowiedział prezes PiS.

19:01. „Nie ma pisowskich sędziów, my szukamy sędziów uczciwych” – podkreślił Jarosław Kaczyński. „Takich sędziów poszukujemy, a wmawia się ludziom, że sfałszujemy wybory. Są ludzie, którzy wierzą w to, co usłyszą w telewizji” – dodał.

19:00. Nie możemy się zgodzić na to, że wobec Polski można wszystko – zaznaczył lider PiS.

18:58. „W polityce zagranicznej są też wydarzenia mające charakter zabawny. (…) Jak wiadomo, w Rosji demokracja i praworządność „kwitną”. Musimy mówić naszym partnerom, jak jest naprawdę i wykazywać hipokryzję” – tak apel Rosji o sankcje wobec Polski skomentował Jarosław Kaczyński.

18:55. „Ktoś, kto działa w imieniu PiS (…) musi być uczciwy, musi wiedzieć, co wolno, a czego nie wolno” – powiedział lider partii rządzącej.

18:54. „Jest na nas atak furiacki. (…) Ale jest też atak, że jesteśmy jak PO. W tym Kukiz się specjalizuje. To też ochrona starego systemu” – zauważył prezes PiS.

18:53. „Jest jeszcze dużo do zrobienia – od spraw personalnych po sprawy bardzo duże. (…) Nie wszędzie dzieje się dobrze. (…) Potrzebna jest naprawa, tu jest ogromna odpowiedzialność rządu i pani premier. (…) Trzeba bardzo twardo reagować, bo to jest potrzebne ze względu na porządek moralny i  żeby społeczeństwo wiedziało, że warto nas poprzeć” – stwierdził prezes PiS.

18:49. „Nie, nie, nie. Nie możemy się na to zgadzać. (…) Nie możemy się bać. ‘Nie lękajcie się’” – trzeba odwołać się do św. Jana Pawła II” – powiedział Jarosław Kaczyński kontynuując wątek nacisków zagranicznych na polskie władze.

18:48. „Półpaństwo było im na rękę. (…) Odbudowujemy Polskę jako państwo podmiotowe” – zaznaczył lider partii rządzącej odnosząc się do polityki państw zachodnich.

18:46. „To próby nacisku psychologicznego. Polska z takim wymiarem sprawiedliwości była Polską eksploatowaną od wewnątrz i od zewnątrz” – powiedział o naciskach ze strony KE na polski rząd prezes PiS.

18:45. „Policja reaguje, kiedy dochodzi do łamania prawa i to nie podoba się wielu przestępcom – drobnym i tym w białych kołnierzykach” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

18:43. Szef MSWiA przypomniał o zwijaniu państwa, na przykładzie mniejszych ośrodków, przez koalicję PO-PSL. „PSL działał na szkodę Polski lokalnej” – zaznaczył.

18:42. „Ta reforma ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia moralnego i politycznego. (…) Ona może, ale nie musi doprowadzić od negatywnego przełomu, wręcz przeciwnie – może doprowadzić do pozytywnego przełomu, ale to wymaga aktywności prezydenta” – wyjaśnił Jarosław Kaczyński.

18:41. „Mam nadzieję, że problemu nie będzie, a jeśli chodzi o kontakty, to wszystko jest wolą prezydenta. (…) W tej chwili odpowiada za to prezydent. (…) Sądzę, że ma realne możliwości, bo przygotowanie takiej reformy to duży wysiłek legislacyjny” – zaznaczył prezes PiS.

18:40. „Pan prezydent powiedział, że chciałby przejąć inicjatywę, więc nie będziemy mu w tym przeszkadzać” – powiedział Jarosław Kaczyński odnosząc się ponownie do reformy sądownictwa.

18:39. „Ewa Kopacz złamała solidarność państw V4 narażając Polskę na niebezpieczeństwo” – przypomniał szef MSWiA.

18:36. „Jest próba podzielenia się problemem z innymi państwami” – tak o relokacji uchodźców mówił minister Mariusz Błaszczak.

18:35. „Można powiedzieć, że mamy pośmiertny triumf Goebbelsa” – zauważył gość „Rozmów niedokończonych” odnosząc się do krytyki ze strony przeciwników rządu.

18:34. „Kto tego broni, broni wielkiego zła” – powiedział o sytuacji wymiaru sprawiedliwości lider partii rządzącej.

18:32. „U nas nie ma czegoś takiego, co poważnie można nazwać wymiarem sprawiedliwości” – podkreślił prezes PiS.

18:31. „Mamy do czynienia ze zjawiskiem, które mamy do czynienia przy okazji protestów przeciwko reformie sądownictwa, (…) poczucia całkowitej bezkarności, być może dlatego, że sądy są jakie są – podzieliły Polaków na tych, którzy mają prawo i tych, którzy prawa nie mają” – zauważył Jarosław Kaczyński.

18:29. „Oni chcą nam zabrać prawo, byśmy mogli zorganizować własne zgromadzenia, oni mówią wprost, że będą łamać prawo” – tak o działaniach totalnej opozycji powiedział Mariusz Błaszczak.

18:28. Jesteśmy krajem gościnnym i bezpiecznym – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji.

18:25. Szef MSWiA skomentował wypowiedzi Fransa Timmermansa nt. Polski. Nazwał je skandalicznymi. Mariusz Błaszczak przypomniał, co działo się w Polsce podczas wizyty Donalda Trumpa, a co w Niemczech.

18:24. „Idźmy do przodu, tak by kolejne ważne sprawy były załatwione” – apelował lider partii rządzącej i jako przykład wskazał kwestię dekoncentracji mediów, choć zaznaczył, że działania w tej sprawie mogą się spotkać z wielkim oporem.

18:23. „Nie szukamy winnych, ale błędy trzeba po prostu naprawić” – zaznaczył.

18:22. „Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu” – powiedział prezes PiS.

18:16. „Wizyta Donalda Trumpa była wielkim sukcesem. Mieliśmy sytuacje, w której wydawało się, że opozycja poniosła klęskę. (…) Nagle wystąpienie p. prezydenta, w którym zażądał tych 3/5, myśmy się zgodzili sądząc, że to będzie podpisane. Później mieliśmy tę drugą niespodziankę i doszło do poważnego kryzysu dot. faktu fundamentalnego, że niezwykle ważna, dekomunizująca reforma państwa została zatrzymana. Jest też aspekt drugi odnoszący się do sytuacji ogólnej. Opozycja nie była sobie w stanie stworzyć sytuacji będącej zagrożeniem, z punktu widzenia negatywnego, przełomu. Teraz to niebezpieczeństwo powstało” – mówił Jarosław Kaczyński.

18:15. Początek audycji.

fim

Zdjęcie Zespół wPolityce.pl

autor: Zespół wPolityce.pl

Czekamy na Wasze maile z uwagami i komentarzami: redakcja@wpolityce.pl. Dołącz do naszej społeczności – Sieci Przyjaciół wPolityce.pl i tygodnika „wSieci” na siecPrzyjaciol.pl