Wolnoeuropejski chuligan


Telewizja Republika.pl


Prof. Legutko: Timmermans zachowuje się jak konstytucyjno-prawny chuligan

MAD

22:07 26 lipca 2017

Telewizja Republika

  • Timmermans zachowuje się i mówi jak przełożony polskich instytucji i polskiego państwa, jak dyktator, który mówi „macie zrobić to”, „tego wam absolutnie zrobić nie wolno”. Mówi, że nie wolno nam przenieść sędziów w stan spoczynku. A skąd on to wie? Akurat konstytucja polska przewiduje coś takiego. Czy to się odnosi do tej sytuacji czy innej – to już skomplikowana materia prawna. Tymczasem Timmermans przychodzi i mówi: „Nie, taka jest wykładnia polskiej konstytucji, tego wam robić nie wolno”. Ręce opadają. To jest breżniewizm – powiedział w Telewizji Republika prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

12
Strona 1 z 2

Breżniewizm Timmermansa

Prof. Ryszard Legutko odniósł się do dzisiejszej konferencji wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Fransa Timmermansa, który powiedział, że „daje polskiemu rządowi miesiąc na „wyjaśnienie i rozwiązanie problemów” dotyczących reformy sądownictwa.

Komisja Europejska znów ingeruje w sprawy Polski! „Dajemy Polsce miesiąc”

  • Timmermans zachowuje się i mówi jak przełożony polskich instytucji i polskiego państwa, jak dyktator, który mówi „macie zrobić to”, „tego wam absolutnie zrobić nie wolno”. Mówi, że nie wolno nam przenieść sędziów w stan spoczynku. A skąd on to wie? Akurat konstytucja polska przewiduje coś takiego. Czy to się odnosi do tej sytuacji czy innej – to już skomplikowana materia prawna. Tymczasem Timmermans przychodzi i mówi: „Nie, taka jest wykładnia polskiej konstytucji, tego wam robić nie wolno”. Ręce opadają. To jest breżniewizm – stwierdził europoseł.

Twój abonament Cię ogranicza? Uwolnij się! NO LIMIT + 5 GB Internetu w umowie na ile chcesz tylko 19,90 zł! Sprawdź Premium Mobile.

Chcę poznać ofertę.

Nie, dziękuję. (pokaż inny program)

  • Paradoks polega na tym, że cała ta sprawa od samego początku dotyczy praworządności, rządów prawa, natomiast procedura, w oparciu o którą wszczęto postępowanie wobec Polski, jest mocno wątpliwa, jeśli nie całkowicie bezprawna, a to, jak się zachowuję Timmermans, nie ma nic z praworządnością wspólnego. On zachowuje się jak konstytucyjno-prawny chuligan – dodał prof. Legutko.

„Proces legislacyjny w Polsce ma swój rytm”

Pytany, czy możliwy jest z Komisją Europejską dialog, rozmówca TV Republika odpowiedział: – Timmermans nie dialoguje, Komisja Europejska w ogóle nie dialoguje. Ja doskonale pamiętam sprawę Trybunału Konstytucyjnego – były repliki, bardzo konkretne odpowiedzi, a Komisja wrzucała je do kosza. Teraz trzeba będzie odpowiedzieć, ale proces legislacyjny w Polsce ma swój rytm, wymaga to określonego czasu i nie będziemy się wygłupiać, by nagle zbierać się i realizować słowo w słowo to, co mówił na konferencji Timmermans. Komisarz Timmermans, jak powiedział mój kolega z europarlamentu, prof. Zdzisław Krasnodębski, nie jest uwzględniony w Polskiej konstytucji, więc trudno się tym przejmować.

12
Strona 1 z 2

Źródło: Telewizja Republika