Ukraina tonie w długach


23:51 27 LIPIEC 2017

SZUKAJ

Wysoki Trybunał w Londynie

Takiej zdrady Ukraina się nie spodziewała

GOSPODARKA

14:48 27.07.2017Krótki link

272533880

Takiego werdyktu Ukraina najwyraźniej się nie spodziewała. Decyzja londyńskiego trybunału została przez nią odebrana jako zdrada Zachodu. Fakt, że eksperci nie do końca wierzą, że Ukraina rozliczy się ze swoich długów wobec Rosji.

Widok Kijowa

© FOTOLIA/ WVOE

Ukraińcom zaczęli zabierać mieszkania

Wysoki Trybunał w Londynie skonkretyzował marcowy werdykt wydany na korzyść Rosji, zobowiązując Ukrainę do spłaty trzech miliardów dolarów tytułem wykupu obligacji i naliczonych odsetek, a także do pokrycia części kosztów sądowych. Mowa o trzech milionach funtów szterlingów. Połowa tej sumy ma być spłacona przed upływem 20 września.

Czy Ukraina wypełni decyzję sądu?

„Ukraina nawet nie liczyła na zwycięstwo, miała nadzieję, że uda się odwlec na czas nieokreślony spłatę tego długu” — uważa dyrektor kijowskiego Centrum Badań Politycznych i Konfliktologii Michaił Pogriebiński. „Decyzja okazała się jednak ostrzejsza, aniżeli się spodziewano. Zażądano nawet spłaty odsetek. Dla Rosji to niemałe pieniądze, a dla Ukrainy bardzo duże. Większe niż pomoc i kredyty MFW w skali rocznej. Dlatego Kijów będzie szukać możliwości odwleczenia momentu spłaty. Myślę, że europejskie kraje i USA nie mogą w tym konflikcie nic uczynić, będą natomiast pomagać Ukrainie, by wykręciła się jakoś w powstałych okolicznościach. Istotne jest dla nich to, żeby — mówiąc ogólnikowo — nie wygrał Putin. To główny motyw, jakim kierują się europejscy i amerykańscy urzędnicy”.

Ukraińcy

© SPUTNIK. MIKHAIL PALINCHAK

Ukraina tonie w długach

Wicedziekan wydziału gospodarki światowej i polityki światowej Wyższej Szkoły Gospodarki Andriej Suzdalcew także uważa, że Kijów będzie na wszelkie sposoby uchylać się od spłaty długu. Ponadto Ukraina nie ma za granicą majątku, na który można by nałożyć areszt.

„Nieruchomości praktycznie ma, mają ambasadę, ale to przeważnie wynajmowane pomieszczenia, nie uda się ich odebrać. Ale to, że sąd wydał wyrok na korzyść Rosji, to bardzo dobrze. Przeglądam teraz ukraińskie źródła, one z jakiegoś powodu odbierają to jako „porzucenie”, zdradę Zachodu. Sam fakt, że Trybunał w Londynie zobowiązuje do zwracania czegoś Rosji, jest dla nich ogromną zniewagą. Tym nie mniej, nie wydaje mi się, abyśmy mieli ujrzeć te pieniądze”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.