Butny proniemiecki Austriak


WiadomościONET.pl

Kanclerz Austrii grozi Polsce i Węgrom ograniczeniem funduszy unijnych

59 minut temu

PAP

Skomentuj190

Kanclerz Austrii Christian KernFoto: AFPKanclerz Austrii Christian Kern

Kanclerz Austrii Christian Kern w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zagroził dziś Polsce i Węgrom obcięciem funduszy w przyszłym budżecie UE. Socjaldemokrata ocenił pozytywnie decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowaniu dwóch ustaw.

  • Cieszę się i odczuwam ulgę z tego powodu, że prezydent (Duda) po naciskach ze strony społeczeństwa obywatelskiego wykonał ten krok – powiedział szef austriackiego rządu.

Jak zastrzegł, „problem nadal istnieje”. – Polska i Węgry to dwa kraje, które wykazują niewielką gotowość do przestrzegania europejskich reguł – wyjaśnił socjaldemokratyczny polityk dodając, że oba wymienione kraje „całkowicie się uchylają” od udziału w podziale uchodźców.

  • Uważam, że (ta sytuacja) jest na dłuższą metę nie do utrzymania – zaznaczył Kern.
  • Nie można też zaakceptować mówienia o istnieniu w Europie nieliberalnej demokracji czy nieliberalnego modelu społeczeństwa. To sprzeczność sama w sobie. Demokracja zawsze musi się opierać na liberalizmie i pluralizmie. Mamy w domu podpalaczy. Cieszę się, że Komisja Europejska powiedziała w tym miejscu zdecydowane nie – powiedział kanclerz Austrii.

Zastanawiając się nad możliwymi scenariuszami na przyszłość, Kern oświadczył, że widzi tylko dwa rozwiązania.

  • Albo te reżimy czy rządy przegrają w wyborach – wtedy problem sam się rozwiąże. Biorąc jednak pod uwagę to, co dzieje się z opozycją i z wolnością prasy, nie należy jednak mieć nadmiernych nadziei. Wtedy powstaje pytanie: Jak skłonić te kraje do zmiany stanowiska, by włączyły się znów do wspólnej europejskiej polityki. Całkowicie podzielam opinię szefa SPD Martina Schulza: D-Day (dniem rozpoczęcia operacji) stanie się następny budżet. Kto nie przestrzega reguł, ten nie może dostawać netto 14 mld czy 6 mld euro jak Polska i Węgry. Niemcy i Austriacy nie będą w tym uczestniczyć – zapowiedział Kern.

Szef austriackiego rządu skrytykował redukowanie w przeszłości Europy do „rynków i finansowych bilansów”. – Musimy powrócić do Europy ludzi. Uważam za bardzo ważny rozwój wymiaru socjalnego Unii – powiedział. – Musimy zapobiec dumpingowi płacowemu i socjalnemu – dodał.

Kern opowiedział się za zakończeniem rozmów akcesyjnych z Turcją. – Mówiłem już zeszłego lata, że kontynuacja rozmów akcesyjnych nie ma sensu – podkreślił. Jego zdaniem Turcja przekroczyła „wszystkie czerwone linie”. Przypomniał, że UE przekazała władzom w Ankarze ponad 3 mld euro pomocy akcesyjnej. – Nie możemy płacić na tworzenie praworządnych struktur i obserwować, że w rzeczywistości dzieje się coś wręcz przeciwnego. Tego nie da się wytłumaczyć niemieckim i austriackim podatnikom – powiedział Kern w rozmowie z „FAZ”.


(dp)

Źródło: PAP